K nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami je třeba povolení vodoprávního úřadu.
Jedná-li se o nakládání s vodami, které lze vykonávat pouze užíváním vodního díla, je možné vydat povolení k nakládání s vodami jen současně se stavebním nebo společným povolením k takovému vodnímu dílu.
Povolení k nakládání s vodami.
Uvede se okamžik zahájení vykonávání úkonu, a pokud je úkon iniciován v souvislosti s uplatněním práva nebo splněním povinnosti, rovněž lhůta pro uplatnění práva nebo splnění povinnosti.
Formuláře jsou uvedeny v přílohách vyhlášky č. 183/2018 Sb., o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřad, ve znění pozdějších předpisů:
Příloha č. 1 – žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami nebo jeho změnu,
Příloha č. 2 – žádost o povolení k odběru podzemních vod pro potřeby jednotlivých osob (domácností) nebo o jeho změnu,
Příloha č. 3 – žádost o povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo jeho změnu,
Příloha č. 4 – žádost o povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních nebo jeho změnu,
Příloha č. 5 – žádost o povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových pro potřeby jednotlivých osob (domácností) nebo jeho změnu,
Příloha č. 6 – žádost o povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních pro potřeby jednotlivých osob (domácností) nebo jeho změnu, V případě, že je realizována nová domovní čistírna odpadních vod nebo studna vyžadující nakládání s vodami a stavebník toto vodní dílo hodlá povolit ve stavebním řízení, je možné využít formuláře podle vyhlášky č. 183/2018 Sb, ve znění pozdějších předpisů:
Příloha č. 16 – žádost o povolení k odběru podzemních vod pro potřeby jednotlivých osob (domácností) a o stavební povolení ke studni nebo jinému vodnímu dílu potřebnému pro takovému odběru,
Příloha č. 17 – žádost o povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových pro potřeby jednotlivých osob (domácností) a o stavební povolení k domovní čistírně odpadních vod potřebné k takovému vypouštění,
Příloha č. 17 – žádost o povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních pro potřeby jednotlivých osob (domácností) a o stavební povolení k domovní čistírně odpadních vod potřebné k takovému vypouštění.
V případě, že je realizováno nové vodní dílo vyžadující nakládání s vodami, podává se příslušný formulář žádosti o nakládání s vodami společně s žádostí o společné povolení stavby vodního díla podle přílohy č. 6 vyhlášky č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního rozhodování, územního opatření a stavebního řádu, ve znění pozdějších předpisů.
Formuláře a jiné tiskopisy naleznete na stránkách města v sekci Žádosti a formuláře – odbor životního prostředí.
Dokládají se stejné podklady, jako při podání provedeném elektronicky.
Adresa e-podatelny: posta@havirov-city.cz, datová schránka: 7zhb6tn.
Osobním podáním žádosti na podatelně Magistrátu města Havířova, Svornosti 86/2, 73601 Havířov - Město nebo osobním podáním na odboru životního prostředí nebo českou poštou na adresu Magistrát města Havířova, Svornosti 86/2, 73601 Havířov - Město.
Vydání povolení k nakládání s vodami není zpoplatněno.
Stejné jako v případě elektronického podání žádosti.
Není předmětem.
Proti rozhodnutí o povolení k nakládání s vodami, rozhodnutí o zamítnutí žádosti, usnesení o přerušení řízení a usnesení o zastavení řízení se lze odvolat. Odvolání proti usnesení nemá odkladný účinek. Odvolání je třeba podat ve lhůtě do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí k odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě podáním u Magistrátu města Havířova, odbor životního prostředí.
Kdy je nutné žádat o povolení k nakládání s vodami?
Jaký je poplatek za odběr podzemních vod?
Jaký je poplatek za vypouštění odpadních vod?
Proč potřebuji nakládání s vodami?
Proč potřebuji povolení vypouštění odpadních vod (i z čistírny odpadních vod) do vod povrchových nebo podzemních?
Co je potřeba doložit k žádosti o povolení k nakládání s vodami?
Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že podle § 116 odst. 1 písm. b) vodního zákona nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 vodního zákona bez povolení k nakládání s vodami, že podle § 118 odst. 1 písm. a) vodního zákona nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 vodního zákona v rozporu s povolením k nakládání s vodami. Za tyto přestupky lze uložit pokutu až do výše 500 000 Kč.
Právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že podle § 125a odst. 1 písm. b) vodního zákona nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 vodního zákona bez povolení k nakládání s vodami, že podle § 125c odst. 1 písm. a) vodního zákona nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 vodního zákona v rozporu s povolením k nakládání s vodami. Za tyto přestupky lze uložit pokutu až do výše 10 000 000 Kč.
Jedná se o výkon státní správy v přenesené působnosti.
Vodoprávní úřad.
Vypouštění, odběr, nakládání, povolení, poplatek, odpadní vody, podzemní vody, povrchové vody.
1.1.2022
Po dobu platnosti legislativy.
Centrální registr vodoprávní evidence (CRVE).
Odbor životního prostředí.
Ing. Jana Hlaváčková.