Ve všech případech, kdy soud projednává úpravu práv a povinností rodičů k dítěti, je dítěti ustanoveno kolizní opatrovník. Zpravidla se jedná o orgán sociálně-právní ochrany dětí (dále jen OSPOD). Úkolem kolizního opatrovníka je hájit zájmy dítěte.
I v dalších případech, kdy se rodiče dítěte rozcházejí a jejich rozchod je provázen složitou situací související zejména s komunikací mezi nimi, je OSPOD povinen působit při obnovení narušených funkcí rodiny (§ 1 odst.1 písm.c) zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů.
Rodič, osoba odpovědná za výchovu dítěte, dítě samo i další osoby, které mohou k věci podat významné a důležité informace, instituce zabývající se ochranou dětí (soud, škola, zdravotnické zařízení a další).
Toto upozornění lze učinit jakoukoliv formou, tj. telefonicky, písemně, osobně i emailem, rovněž anonymní upozornění jsou prošetřována. Oznamovateli je zaručeno zachování anonymity, a to v souladu s § 57 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění.
Zvláštní podmínky nejsou stanoveny, každé oznámení je prošetřeno.
Sdělit skutečnosti, které s případem souvisí.
Magistrát města Havířova, Svornosti 2, 736 01 Havířov-Město.
Odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí
- budova F, 2. patro
pondělí a středa 8.00 – 17.00 hod.
čtvrtek 8.00 – 14.00 hod.
úterý a pátek 8.00 – 12.00 hod. po telefonické objednávce
Při osobním jednání občanský průkaz či jiný průkaz totožnosti.
Bez zbytečného odkladu.
Všichni, kteří mohou k dané situaci podat relevantní informace.
Spolupráce s OSPOD.
e-mailové adresy kontaktních pracovníků: kacalova.lucie@havirov-city.cz, sedlarikova.lenka@havirov-city.cz
Dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen Zákon o SPO) a dále dle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
Odvolání proti správnímu rozhodnutí. Podává se k orgánu, který rozhodnutí vydal. Poučení o opravných prostředcích je v každém správním rozhodnutí vždy uvedeno.
Pořádková pokuta rodičům za nespolupráci s OSPOD až do 20.000 Kč (§ 53 odst. 5 Zákona o SPO).
Kontakty dětí s dalšími příbuznými, zejména s prarodiči. Všechny tyto situace je možné řešit kontaktováním orgánu sociálně-právní ochrany dětí, který situaci vyhodnotí a doporučí i další odborníky, s jejichž pomocí je možné situaci řešit, případně poradí, jak sepsat návrh k soudu na úpravu styku s dítětem.