V jakém případě ve věci jednat
Subjektem jsou nezletilé děti, které se ocitnou v tíživé nebo krizové situaci.
Charakteristika úkonu
Jde o situace, kdy péče rodičů o dítě je nevyhovující, ať už jde o nadměrné trestání, bití či jiné ohrožování dítěte, sexuální zneužívání dítěte jakoukoli osobou, o zanedbávání péče o dítě či ponechání dítěte bez dozoru.
Výsledek úkonu
Výsledkem je ochrana práv a oprávněných zájmů dítěte a obnovení narušených funkcí rodiny.
Kdy věc řešit
Vždy, když se nezletilé dítě ocitne v tíživé nebo krizové situaci. Situace domácího násilí v rodině, partnerské neshody rodičů, rozvodové a rozchodové situace, výchovné problémy s dětmi. Jakákoli náročná situace v rodině může vést k nezvládnutí péče o dítě a v konečném důsledku i k situaci, kdy dítě je týráno, zneužíváno či zanedbáváno, kdy situace domácího násilí v rodině s nezl. dětmi, které jsou násilí v rodině svědkem, je vždy hodnocena jako psychické týrání dítěte. Všechny tyto situace je možné řešit kontaktováním orgánu sociálně-právní ochrany dětí, který situaci vyhodnotí a doporučí i další odborníky, s jejichž pomocí je možné situaci řešit.
Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené elektronicky
Není třeba dokládat žádné dokumenty. Každý, kdo se o situaci nezletilého dítěte dozví, je nejen oprávněn, ale i povinen upozornit orgán sociálně-právní ochrany dětí (dále jen OSPOD) na tuto skutečnost. Toto upozornění lze učinit jakoukoliv formou, tj. telefonicky, písemně, osobně i emailem, rovněž anonymní upozornění jsou prošetřována. Oznamovateli je zaručeno zachování anonymity, a to v souladu s § 57 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění.
Co je nutné doložit při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Platný občanský průkaz či jiný průkaz totožnosti. Každý, kdo se o situaci nezletilého dítěte dozví, je nejen oprávněn, ale i povinen upozornit orgán sociálně-právní ochrany dětí (dále jen OSPOD) na tuto skutečnost. Toto upozornění lze učinit jakoukoliv formou, tj. telefonicky, písemně, osobně i emailem, rovněž anonymní upozornění jsou prošetřována. Oznamovateli je zaručeno zachování anonymity, a to v souladu s § 57 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění.
Kde a jakým způsobem lze úkon iniciovat elektronicky
E-mailem: posta [at] havirov-city.cz (posta[at]havirov-city[dot]cz), datovou schránkou, ID datové schránky: 7zhb6tn nebo na e-mailové adresy kontaktních pracovníků: kacalova.lucie [at] havirov-city.cz (kacalova[dot]lucie[at]havirov-city[dot]cz), hakalova.lenka [at] havirov-city.cz (hakalova[dot]lenka[at]havirov-city[dot]cz).
Kde a jakým jiným způsobem než elektronicky lze úkon iniciovat
Odbor sociálních věcí, oddělení sociálně-právní ochrany dětí
- budova F, 2. patro
pondělí a středa 8.00 – 17.00 hod.
čtvrtek 8.00 – 14.00 hod.
úterý a pátek 8.00 – 12.00 hod.
Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené elektronicky
Bez poplatku.
Výše poplatku při iniciaci úkonu provedené jinak než elektronicky
Bez poplatku.
Výše dávky nebo jiného plnění, pokud je předmětem úkonu
Dávka ani jiné plnění není předmětem úkonu.
Opravné prostředky
Bez opravných prostředků.
Sankce
Pořádková pokuta rodičům za nespolupráci s OSPOD až do 20.000 Kč (§ 53 odst. 5 zákona o SPOD). Trestní postih při neoznámení trestného činu dle § 198 trestního zákona (týrání svěřené osoby), při nepřekažení trestného činu dle § 187 trestního zákona (pohlavní zneužívání).
Působnost
Přenesená.
Oblast
Sociálně-právní ochrana dětí.
Klíčová slova
Dítě, rodina, tíživá situace, krizová situace, zanedbávání, násilí, sexuální zneužívání, zanedbávání zdravotní péče.
Počátek platnosti popisu úkonu
1.1.2021
Konec platnosti popisu úkonu
Bez omezení.
Za správnost popisu odpovídá útvar
Odbor sociálních věcí.
Kontaktní osoba
Bc. Lucie Kácalová.