9.1.2. Krizový management

9.1.2.1. Popis současného stavu

Řešení krizových situací je legislativně vymezeno jako souhrn řídících opatření věcně příslušných orgánů zaměřených na :
- analýzu a vyhodnocení bezpečnostních rizik,
- plánování,
- organizování,
- realizaci,
- kontrolu činností,

prováděných v souvislosti s řešením krizové situace, tedy mimořádné události, při níž je vyhlášen některý z krizových stavů, tj. stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. V obecné poloze se jedná o nastolení mimořádného právního stavu, který umožňuje, v závislosti na intenzitě a původu působících negativních faktorů, využít k řešení mimořádné události zákonem stanovená krizová opatření. Hodnocení intenzity zmíněných negativních faktorů je věcí individuálního posuzování, zejména s ohledem na rozsah zasaženého nebo ohroženého teritoria a charakter ohrožení. Krizová situace nastává při nedostatku standardních prostředků, které jsou k dispozici a její řešení vyžaduje další prostředky, využitelné jen při vyhlášení jednoho ze zmíněných krizových stavů.

Krizové situace obce s rozšířenou pravomocí Havířova jsou řešena Krizovým plánem Krajského úřadu v Ostravě, přičemž město Havířov tento krizový plán průběžně rozpracovává ve všech stanovených oblastech podle nařízení Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Město Havířov se dále podílí na zpracování úkolů plánování obrany státu. Pro systém hospodářských opatření pro krizové stavy zpracovává podklady pro Plán nezbytných dodávek, má přehled o pohotovostních zásobách a zásobách pro humanitární pomoc.

Pro hodnocení stavu krizových situací a jejich řešení se Magistrát města Havířova zaměřuje zejména na tato nejvýznamnější rizika:

- záplava
- zvláštní povodeň, destrukce vodního díla
- zemětřesení
- epizootie
- epidemie
- dlouhotrvající sucho a vedro
- přírodní požáry, rozsáhlé lesní požáry a požáry v nepřístupném terénu
- únik metanu
- havárie v osobní železniční dopravě, příp. s únikem nebezpečné látky
- hromadné havárie v silniční dopravě, příp. s únikem nebezpečné látky
- únik toxických a jiných nebezpečných látek
- terorizmus a diverzní činnost

Každoročně údaje uvedené v Krizovém plánu se průběžně aktualizují tak, aby tento plán byl v co možná nejaktuálnějším stavu. Pro pravidelnou aktualizaci je nutno úzce spolupracovat se všemi důležitými ekonomickými subjekty, právnickými a fyzickými osobami. Pracovní vztahy s uvedenými subjekty jsou na dobré úrovni. Spolupráce se složkami integrovaného záchranného systému je velmi dobrá, je zde snaha úzce spolupracovat s vedením Magistrátu města Havířova, což vede k jasnému stanovení úkolů a následnému kvalitnímu plnění.

Na plnění úkolů se podílejí i obce (Albrechtice, Horní Bludovice, Horní Suchá, Těrlicko), které jsou povinny zpracovávat podklady do Krizového plánu. Jejich podíl plnění úkolů se však odlišuje podle specifikace teritoria. Spolupráce s příslušnými orgány obcí je na požadované úrovni a potřebné podklady jsou získávány bez problémů.

Do příštího období je nutné zaměřit se zejména na ty oblasti, které mohou měnit svůj charakter na našem teritoriu, a to zejména

- zemětřesení - vlivy důlních činností
- epizootie
- epidemie
- dlouhotrvající sucho a vedro
- únik toxických a jiných nebezpečných látek
- terorizmus a diverzní činnost

9.1.2.2. SWOT analýza

Vzhledem k specifice dané oblasti nebude prováděna ani SWOT analýza, ani stanovení cílů