Jastrzębie-Zdrój


Jastrze znak.pngZemě: Polsko 
Spolupráce od: 1990 
Počet obyvatel: 94.000 
Rozloha: 85.44 km2
Vzdálenost: 47 km 

Partnerská města: Havířov - Česká republika, Karviná - Česká republika, Tourcoing - Francie
Jastrzębie-Zdrój je město v jižním Polsku ve Slezském vojvodství. Patří mezi jedno z nejmladších polských měst, městská práva získalo teprve v roce 1963. Původní název místa Jastrzemb byl spojen s legendou o majiteli tohoto území: "černém rytíři", který jako jestřáb přepadal obchodní karavany přecházející Moravskou bránou.

Rozvoj města byl těsně spojen s objevením léčivých pramenů solanky a se vznikem lázní. V roce 1861 byl otevřen lázeňský dům (Dom Zdrojowy) umístěn v parku v části Zdrój. Období rozkvětu lázně prožívaly v době, kdy jejich majitelem byl dr Mikolaj Witczak. Právě tehdy byly postaveny další objekty a lázně získaly pověst. Druhá světová válka zastavila rozvoj lázní. Po ukončení války veškeré léčebné objekty byly opraveny. Od roku 1951 byly zahájeny intenzivní geologické výzkumy, v důsledku kterých bylo objeveno bohaté množství kamenného uhlí. V roce 1962 byl dán do provozu první důl a existující lázně začaly postupně upadat.

Do roku 1974 se otevírají další čtyři šachty a tímto způsobem město Jastrzębie-Zdrój  dává o sobě vědět na hospodářské mapě země. Vybudování uhelního průmyslu zrychlilo udělení městských práv městu Jastrzębie-Zdrój ,které se konalo dne 30. června roku 1963. Hornictví dlouhá léta povzbuzovalo rozvoj sociální a technické infrastruktury města. V důsledku reformy hornictví, díky vytvoření pro podnikatele dobrých podmínek k investování, v poslední dekádě město změnilo svůj charakter. Došlo k dynamickému rozvoji soukromého sektoru. Vznikly nová odvětví mimo jiné výroba potravin, stavebních materiálů, zpracovávaní umělých hmot.

Jedním z prvků aktivizace místního trhu je skutečnost, že město vynaložilo na investice nad 20 procent rozpočtu. Dne 25. září roku 2001 Městská rada schválila, že Svatý Jan Nepomucký bude patronem města. Do dneška v Jastrzębie-Zdrój  přetrvala spousta památkových objektů, včetně objektů po bývalých lázních. Památkové penziony a sanatoria slouží dnes jiným účelům než původně: v jedné z budov se nachází sídlo Střediska didaktické činnosti Slezské univerzity.
Lázeňský park Park Zdrojowy má své místo v rejstříku památek s bohatým porostem z poloviny 19. století a jeho plocha činí 18,2 ha. V tomto místě bylo rozeznáno 76 druhů stromů a keřů.
Obraz města Jastrzębie-Zdrój  vzhledem na architekturu je velice rozmanitý. Kromě pravidelně opravovaných historických objektů, vznikají pořád nové zajímavé stavby. Město se ze dne na den stává hezčí.

2.jpgJastrze 1.jpgJastrze 2.jpgjastrzebie 4.jpg

Projekt ICED - PL - EN

 Multimédia 

Radniční listy

Kontakt 

Magistrát Města Havířova

Svornosti 2
Havířov - Město, 73601

tel. 596 803 111
fax. 596 803 350
posta@havirov-city.cz

Datová schránka
Identifikátor datové schránky (ID):
7zhb6tn
Název datové schránky:
Statutární město Havířov

úřední hodiny

po, stř: 8:00-17:00
čt: 8:00-14:00
út, pá: 8:00-12:00 (na objednávku)

 
© 2012 Statutární město Havířov
www.studio-upgrade.cz  |
www.eabm.cz