ZŠ F. Hrubína má nové elektrorozvody. Už nic nebrání v modernizaci IT infrastruktury

18Září 2023

Kvůli kompletní rekonstrukci elektroinstalace a výměně datových rozvodů musela ZŠ Františka Hrubína v Havířově-Podlesí otevřít své brány v novém školním roce 2023/2024 až o 14 dní později, ale vyplatilo se. Po výměně hlavních silnoproudých i slaboproudých rozvodů a vytvoření nových datových center je škola připravena na kvalitní zasíťování. Náklady činily bezmála 17 milionů korun.

Nejzásadnější investicí města příštích let bude kompletní rekonstrukce elektroinstalace a výměna datových rozvodů ve všech základních školách, která postupně proběhne také v mateřských školách a ostatních příspěvkových organizacích města. Půjde o výměnu hlavních silnoproudých i slaboproudých rozvodů, vytvoření nových datových center a s tím související úkony, které zajistí kvalitní zasíťování škol. Jde o celkovou investici v řádu 300 milionů korun.

V oblasti datových sítí jde o výjimečný krok, ke kterému se zatím mnoho měst neodhodlalo. Dnešní doba si žádá efektivní a moderní systémy a komunikační technologie, které dohromady vytvoří vyspělý komunikační systém vyhovující aktuálním kybernetickým požadavkům, a to jak z hlediska funkčnosti, tak z hlediska kybernetické bezpečnosti. Jde o investici, která otevře možnosti vytvořit z našich škol moderní vzdělávací instituce jednadvacátého století, a proto je pro budoucnost havířovského školství zcela zásadní. Proto jsem rád, že si ji díky výbornému stavu městských financí můžeme dovolit,“ vysvětluje primátor Havířova Josef Bělica.

Učitel, pokud má dobře učit, nemůže být ten, který se má starat, jestli mu něco funguje nebo nefunguje. Vytvoření kvalitní páteřní sítě je pro budoucí rozvoj škol opravdu důležité. Modernizace probíhá v posledních letech systematicky podle dlouhodobého plánu a přináší své výsledky. Město je zřizovatelem 17 základních a 29 mateřských škol, takže musíme pracovat postupně. Už teď máme připraveny projekty na budoucí investice a opravy v našich zařízeních. O příštích letních prázdninách je v plánu výměna elektroinstalace a modernizace IT infrastruktury například na ZŠ Marie Pujmanové,“ doplnila primátora náměstkyně pro školství a kulturu Jana Feberová.

Tisk Poslat e-mailem