Začátek roku a Havířov už se pouští do významných investic

31Leden 2019

Druhá etapa výstavby chodníku na Selské a stavba parkoviště na Točité ulici – to jsou první letošní stavby, které v příštích týdnech odstartuje Havířov. Město již vysoutěžilo stavebníky a dokončuje poslední administrativní úkony. Zahájení staveb pak bude závislé na počasí, začít by se mělo nejpozději v březnu. V těchto dnech město navíc vyhlašuje soutěž na zhotovitele rozsáhlé rekonstrukce přednádražního prostoru. Vybírá se také zhotovitel dalšího parkoviště – na Šrámkově ulici – a na jaře Havířov vyhlásí veřejnou zakázku na výstavbu retenční nádrže v lokalitě Chrpová, na rekonstrukci MŠ Horymírova a rekonstrukci tělocvičny ZŠ M. Kudeříkové.

"Veřejné zakázky vyhlašujeme nejdříve, jak je jen možné. V letní sezoně mají stavební firmy často, jak se říká, napilno a je velmi problematické sehnat dodavatele stavebních prací a zakázky se nám takto mohou značně prodražit, podaří-li se vůbec někoho sehnat. Nechceme, aby se opakovala situace jako například s hokejbalovým hřištěm na ZŠ Pujmanové, na které se nám nedaří vysoutěžit zhotovitele za přiměřenou cenu," sdělil náměstek primátora pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

"Do stavby chodníku na Selské a parkoviště na Točité se pustíme co nejdříve, hned jak nám počasí dovolí, a nebudou zdaleka jediné. Nyní vyhlašujeme soutěž například na rekonstrukci přednádražního prostoru," dodává Niemiec.

Město Havířov má v letošním roce na investice v rozpočtu vyčleněno přes 450 milionů korun, což je o zhruba o 80 milionů více než v loňském roce.

Dvě "novoroční" stavby, téměř jedenáctimilionová investice

Chodník Selská - 2. etapa výstavby chodníku na Selské ulici naváže na stavbu, kterou město dokončilo v loňském roce - nový jednostranný chodník za téměř 11 milionů korun s veřejným osvětlením o šířce zhruba 2 a délce zhruba 800 metrů vede zatím od křižovatky s Frýdeckou ulicí po křižovatku s ulicemi Mezidolí a Na Kempách. 

Letos město počítá s výstavbou další části chodníku ze zámkové dlažby. Přes 230 metrů nového chodníku povede od Havířovského minipivovaru až k restauraci U Balona a naváže na ně dalších 152 metrů nového chodníku vedoucích až ke křižovatce s ulicí Na Fojtství. 

"Chodník bude široký 2 metry a v místech, kde výškové rozdíly neumožní lemování chodníkovou obrubou, osadíme stěny z betonových palisád a chodník bude zúžen na zhruba 1,5 metru. Chodník bude osvětlen ze stávajícího veřejného osvětlení a na betonový sloup u restaurace U Balona  necháme připojit novou větev veřejného osvětlení, které povede podél propojovacího chodníku k ulici Na Nábřeží, který nebyl dosud osvětlen," vysvětluje vedoucí oddělení investic havířovského magistrátu Kateřina Mikulová. 
 
Další část chodníku na Selské vyjde město na téměř 4 a půl milionu korun.

Parkoviště Točitá - Po rozšíření nevyhovujícího parkoviště na Točité ulici budou mít místní k dispozici 52 parkovacích míst, z toho 3 místa pro osoby ZTP/P. Městskou kasu vyjde stavba parkoviště na více než 6 milionů korun.

Stavbou parkoviště na Točité naváže Havířov na loňské investice, které v různých částech města pomáhají řešit problematickou situaci s parkováním, se kterým se již roky potýkají všechna větší města. Jmenovitě naváže na tyto stavby – nové parkoviště za bytovým domem na ulici Železničářů, na Stavbařské ulici nebo parkoviště za kostelem sv. Anny, dále na parkovací místa na Moskevské ulici a ulici Astronautů, které byly zjednosměrněny, či parkování na Hřbitovní ulici. To vše se podařilo zrealizovat v loňském roce. 

Kromě stavby parkoviště na Točité ulici letos Havířov zatím plánuje navýšit počet parkovacích míst stavbou parkoviště u vlakového nádraží v rámci rekonstrukce přednádraží, dále stavbou parkoviště na Šrámkově ulici a parkovacích stání na ulici V Parku.
 

Tisk Poslat e-mailem