Z bývalých jeslí v Havířově-Šumbarku se stal denní stacionář pro potřebné

26Duben 2023

Objekt bývalých jeslí na ulici U Jeslí v Havířově-Šumbarku už mnoho let nesloužil svému účelu. Proto se vedení města rozhodlo pro jeho přestavbu na denní stacionář, který bude poskytovat sociální služby dospělým osobám s mentálním nebo kombinovaným zdravotním postižením. Součástí rekonstrukce je také parkoviště a nemalá zahrada, která klientům nabídne dostatek místa pro skupinové i individuální venkovní aktivity. Stacionář bude v provozu od 1. května 2023, slavnostní otevření za účasti vedení města Havířova proběhlo ve středu 26. dubna. Celkové náklady činily něco málo přes 52 a půl milionu korun.

Do nově zrekonstruovaných prostor na ulici U Jeslí v městské části Šumbark se přesune Denní stacionář z ulice Čelakovského z Podlesí organizace SANTÉ Havířov – Centra ambulantních a pobytových sociálních služeb, od července se k nim přidají také klienti ze Stacionáře Lipová. Nový stacionář dostal jméno V Zahradě, protože k němu náleží krásná zahrada, kterou budou klienti spolu s rodinami a zaměstnanci jistě často a rádi využívat. Práce na zahradě stále ještě probíhají, ale během tohoto roku by mělo být hotovo. Je pravda, že rekonstrukce neprobíhala úplně hladce, ale jsem ráda, že se nakonec vše vyřešilo, dobře dopadlo, a že stacionář může sloužit potřebným. Poskytovat se zde budou ambulantní sociální služby určené pro osoby ve věku od 15 do 64 let se středně těžkým až těžkým mentálním, popřípadě kombinovaným postižením,“ uvedla při slavnostním otevření stacionáře náměstkyně primátora pro sociální oblast Stanislava Gorecká a dodala: „Všem děkuji za spolupráci a trpělivost při rekonstrukci, a klientům a zaměstnancům SANTÉ Havířov přeji, aby se jim na novém místě líbilo.“

Kapacita stacionáře je 25 až 30 osob z toho maximálně 10 osob s omezenou schopností pohybu, tedy klientů na invalidních vozících. Personál bude tvořit asi 15 zaměstnanců. Součástí Stacionáře V Zahradě je také přístavba vstupu s evakuačním výtahem a nové parkoviště. Po dokončení rekonstrukce zahrady si klienti budou moci užívat laviček, stolů a altánku pro společná setkávání. Zahrada bude bezbariérová, plná nových chodníků a čerstvě vysazené zeleně a okrasných rostlin. Provozní doba stacionáře bude v pracovních dnech od 7 do 16 hodin.

 

Tisk Poslat e-mailem