Workoutové hřiště, vítězný projekt participativního rozpočtu 2022, je hotovo

6Listopad 2023

V loňském roce zvítězilo v hlasování občanů 5 projektů participativního rozpočtu. Mezi nimi také workoutové hřiště v areálu minigolfu v Havířově-Městě, které získalo 594 kladných hlasů. Do realizace se pustila Správa sportovních a rekreačních zařízení Havířov společně s odborem územního rozvoje magistrátu. Výsledkem je atraktivní areál k relaxaci v centru města pro malé i velké návštěvníky. Náklady činily 2 a půl milionu korun.

Na zpevněné ploše bývalého skate parku přibyly na přání občanů prvky zaměřené na cvičení pro všechny generace, včetně seniorů. Street workout je sportovní aktivita pod širým nebem, při které se pracuje s vlastní vahou těla především na hrazdě, bradlech, žebřinách, horizontálních žebřících nebo kruzích. V rámci projektu dostalo workoutové hřiště také nové osvětlení, aby se dalo užívat i večer. Hřiště je přístupné veřejnosti bez omezení, jelikož tato část areálu má jak vlastní vstup, tak i průchod do areálu minigolfu a dětského hřiště.

Všimli jsme si, že po rekonstrukci minigolfových drah se zvýšila návštěvnost areálu. Předpokládáme, že nyní, po výstavbě workoutového hřiště, dojde k dalšímu navýšení návštěvníků. Ve zvelebování této atraktivní lokality budeme i nadále pokračovat. V letošním ročníku participativního rozpočtu občané rozhodli o rekonstrukci budovy u minigolfu, včetně sociálního zařízení. Dále budou v areálu nainstalovány trampolíny a dvacetimetrová lanová dráha. U dětského hřiště se chystáme instalovat edukační prvky ve formě pexesa, které poslouží pro výuku malých dětí. Na sloupy osvětlení budou přidány kamery pro odlákání vandalů,“ popisuje plánované novinky náměstek pro ekonomiku a správu majetku Ondřej Baránek.

Participativní rozpočet je demokratický proces, který umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce či města. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu a obyvatelé podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit. V hlasování pak svými hlasy rozhodnou, které projekty budou realizovány. Projekt se těší čím dál větší popularitě, například letošního do letošního ročníku participativního rozpočtu se hlasováním zapojilo rekordních 2 418 občanů. Již nyní mohou lidé připravovat nové projekty v rámci participativního rozpočtu pro rok 2024, návrhy jsou přijímány do 15. ledna 2024.

Tisk Poslat e-mailem