V sobotu se konalo pietní shromáždění k 76. výročí životické tragédie

1Srpen 2020

Dnes 1. srpna se u Památníku životické tragédie konalo pietním shromáždění, které bylo věnováno 76. výročí popravy 36 občanů Životic a okolních obcí hitlerovskými okupanty. Pietního aktu, který připomíná tragédii, která se udála v roce 1944, se zúčastnili významní hosté, mezi kterými byl například ministr obrany ČR Lubomír Metnar.

Z důvodů hygienických opatření proti šíření onemocnění COVID-19 probíhal pietní akt v omezeném režimu.

Životická tragédie

Bylo nad ránem 6. srpna 1944, když Životice obklíčilo gestapo a začalo legitimovat kohokoli, kdo se objevil v okolí. Netrvalo dlouho a zazněly první výstřely. Muže, kteří neprokázali německou státní příslušnost, gestapáci na místě popravili – aniž by jim vysvětlili důvod nebo se více zajímali, o koho jde. Výsledkem tohoto běsnění bylo 36 mrtvých, z toho 8 Čechů a 28 Poláků. Dalších 31 lidí skončilo v koncentračních táborech, odkud se po válce vrátili jen čtyři přeživší.

Největší represe vůči obyvatelům protektorátu Čechy a Morava po vyhlazení Lidic a Ležáků byla reakcí na přestřelku v životické hospodě Isidora Mokrosze. Odbojáři z polské sabotážní skupiny Armia Krajowa tu 4. srpna zaútočili na příslušníky gestapa a tři z nich zastřelili. Vedle toho při incidentu zahynul i jeden z partyzánů a hostinský. Odplata Němců na sebe nenechala dlouho čekat, dopadla však na bezbranné civilisty, kteří se střelbou v hospodě neměli vůbec nic společného.

 

Stránky

Tisk Poslat e-mailem