V Havířově se budou v blízké budoucnosti prohánět autobusy na vodík

14Září 2021

Vyspělý svět se snaží najít způsob přepravy, při kterém nevznikají emise skleníkových plynů přispívajících ke klimatickým změnám. O vodíku se stále častěji mluví jako o palivu, které by ve velkých dopravních prostředcích mohlo nahradit naftu a benzín. Moravskoslezský kraj proto vypsal tendr na dopravce, který bude deset let provozovat autobusy na vodík. Část autobusů na vodík by od roku 2024 měla jezdit i v Havířově a okolí.

Hodnota veřejné zakázky je 1,039 miliardy korun. Bude však ponížena o dopravcem vybrané jízdné a dotaci poskytnutou z evropských peněz na nákup vodíkových autobusů.  Kraj si od nich slibuje menší zátěž na životní prostředí a také vznik nového průmyslového odvětví. V ideálním případě by se tyto autobusy mohly vyrábět v Ostravě. Projekt podporuje a aktivně se do něj zapojí i samotné město Havířov tím, že na svém území nechá nainstalovat několik plnících stanic na vodíkové palivo.

„Takzvané ozeleňování, které v poslední době skloňujeme stále častěji, nejen v souvislosti s Havířovem, neznamená jen transformaci energetiky a teplárenství, ale také dopravy ve městě. S frekvencí provozu by v budoucnu mohl pomoci obchvat, s ekologičtějším palivem pak vodík. Nejen, že vodíkový pohon je čistý, protože z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva je čistá. Ve vodíkovém pohonu vidím budoucnost,“ líčí plány havířovský primátor Josef Bělica.

Některé evropské země už signalizují příchod velkých změn v globální přepravě. Například ve Velké Británii vyjel na koleje první osobní vlak poháněný vodíkem. Objevilo se několik výrobců lodí, kteří testují nákladní i osobní plavidla poháněná místo nafty ekologičtějším vodíkem. Asi největší rozruch ale způsobila zpráva společnosti Airbus, tedy největšího výrobce letadel na světě, který oznámil, že do roku 2035 uvede do provozu první komerční bezemisní dopravní letadla poháněná místo leteckého benzínu právě vodíkem.

Tisk Poslat e-mailem