Titul Nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2023 si odnáší město Havířov

25Leden 2024

Asociace poskytovatelů energetických služeb letos již po třinácté vyhlašovala výsledky soutěže o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt roku. První místo si odnáší město Havířov. Odborná porota ocenila na dosud investičně největším městském projektu EPC na Moravě především jeho komplexnost.

V Havířově letos začne historicky největší městský energeticky úsporný projekt na Moravě. Bude zahrnovat kolem 50 úsporných opatření ve 22 objektech či areálech ve vlastnictví města, například instalaci fotovoltaiky na střechách magistrátu, domovů pro seniory a 10 základních škol, výměnu stávajících osvětlení za moderní led svítidla, kterých bude téměř 19 tisíc, osazení více než 4000 radiátorů chytrými termostatickými hlavicemi s efektivním měřením a řízením teploty v místnosti nebo zateplení stropů a střech. Projekt je výjimečný hned v několika ohledech: rozsahem a výší investice do modernizace, komplexností, důrazem na OZE a chytré technologie.

Náklady na realizaci energeticky úsporných opatření činí 151 milionů korun, ale roční úspory představují 14,6 milionů korun. Ty má navíc město smluvně garantováno po dobu deseti let poskytovatelem. Projekt může posloužit za vzor, jak modernizovat budovy a snižovat jejich spotřebu energie, navíc s ekologickým přínosem, i dalším městům a obcím.

Vše jsme začali připravovat v roce 2021. Našim cílem je snížit energetickou náročnost městských objektů, a tedy naše provozní náklady. V tomto případě o více než 44 procent. Důležitý pro nás je také ekologický aspekt. Tato úspora představuje snížení emisní zátěže o 2 036 tun ročně, a to se na Ostravsku počítá,“ dodává primátor Havířova Josef Bělica, který na slavnostním vyhlášení cenu osobně převzal.

Druhé místo v soutěži o Nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2023 připadlo Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov a třetí příčku obsadila hanácká metropole Olomouc. Čestné uznání bylo přiznáno za již druhý energeticky úsporný projekt, který vzniká v Hustopečích.

O EPC:

Energetické služby se zárukou úspor (z angl. Energy Performance Contracting, zkráceně EPC) představují netradiční způsob ke snížení energetické náročnosti budov a k dosažení průkazných úspor energie a peněz. Jeden smluvní partner provede všechny dílčí etapy od návrhu a vyprojektování úsporných opatření přes jejich přípravu a realizaci až po uvedení do provozu a zaškolení personálu. Na realizaci dodavatel v případě potřeby a zájmu poskytuje dodavatelský úvěr, který zákazník splácí až ze skutečně dosažených úspor. Veškerá technická a ekonomická rizika projektu nese dodavatel. Pokud úspor není dosaženo v garantované výši, dodavatel hradí celý deficit. Nedílnou součástí EPC je důsledný energetický management. Investice do projektu metodou EPC mají obvykle návratnost 6 až 10 let.

Tisk Poslat e-mailem