Sdílená kola v Havířově odstartovala 2. sezonu

1Duben 2020

Sdílená kola se do ulic Havířova vrátila dnes 1. dubna. Bicyklů a stanovišť je ve městě oproti loňskému roku dvojnásobek. Společnost Nextbike bude denně provádět jejich dezinfekci virucidním prostředkem.

Od 1. dubna po dobu 30 dnů budou moci uživatelé sdílených kol jezdit bezplatně namísto 15 minut celou půlhodinu. Město se spolu se společností Nextbike rozhodlo bezplatnou dobu jízdy prodloužit v souvislosti s omezením šíření onemocnění COVID-19. Prodloužila se také doba placené jízdy. Na místo loňských 30 minut mohou uživatelé Nextbiku jezdit 45 minut. Jízda je pak stojí stejně jako v roce 2019, tedy 20 korun.

Kvůli snížení rizika šíření onemocnění COVID-19 bude společnost Nextbike provádět průběžnou každodenní dezinfekci kol virucidním prostředkem. „Každý den při převážení kol mezi stanovišti budou kola dezinfikována. Pracovníci firmy očistí řídítka, zámek i sedadlo. Zároveň bych rád požádal občany, aby v této době kola využívali jen k nejnutnější přepravě, do práce nebo nákup potravin nebo léků,“ uvedl náměstek Niemiec. 

Provoz sdílených kol Havířov spustil poprvé 26. července 2019, za tři měsíce se do systému registrovalo více než 5 166 uživatelů, kteří si jízdní kolo vypůjčili více než 30 000 krát. „To znamená, že v tomto období, od konce července do konce října, proběhlo v našem městě denně asi 300 výpůjček. Tato čísla jasně ukazují, že služba bikesharingu si mezi obyvateli našla hodně příznivců, kteří tento alternativní způsob dopravy aktivně využívali,“ uvedl náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

I díky těmto číslům se vedení města Havířova rozhodlo zvýšit, jak počet kol tak i počet stanovišť. „V tuto chvíli se počet kol zvýšil z předešlých 80 kusů na 150 kusů, a počet stanovišť vzrostl z 20 na 50 stanovišť. V umisťování těchto nových stanovišť byly prioritně zohledněny podněty našich občanů,“ uvedla vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Nejvyužívanějšími stanicemi pro půjčení a vrácení kol byly v roce 2019 stanice Náměstí republiky (7666 výpůjček a 7366 vrácení), Lázeňská (4254 výpůjček a 4231 vrácení) a autobusové nádraží (3958 výpůjček a 3964 vrácení).

 

Tisk Poslat e-mailem