Opravy a údržba domovního fondu města Havířova stály vloni 140 miliónů korun

6Únor 2019

Městská realitní agentura (MRA) spravující bytový fond města Havířova vydala v roce 2018 přes 140 miliónů korun na opravy a údržbu domovního fondu. Jedná se o předepsané a udržovací práce a běžné a neplánované opravy financované z účtu hospodářské činnosti.

"Za předepsané a udržovací práce to bylo 13,3 miliónů korun, běžné a neplánované opravy domovního fondu přišly na více než 89 miliónů korun. Za plánované opravy  se vydalo více než 10 miliónů a údržbu včetně služeb asi 27 miliónů korun," specifikoval jednatel MRA Róbert Masarovič.

Například za revize elektroinstalací a plynoinstalací, servis domácích telefonů a elektrických zámků, opravy hromosvodů, revize a údržbu požární techniky, revize a opravy výtahů to bylo více než 7 miliónů korun.  Výměna vodoměrů, opravy vodoinstalací, revize a opravy komínů stály 5 miliónů korun. "Další výčet položek za téměř 20 miliónů korun je obsáhlý. Souhrnně se dá říci, že se kromě řešení havárií a poruch investuje průběžně do oprav střech, balkónů, přístupových a okapových chodníků, kanalizace a odpadů, či odstranění grafiti. Mění se zařizovací předměty v bytech¬ jako například sporáky a kuchyňské linky, dveře - a provádí celá řada prací - topenářských, podlahářských, stolařských, malířských, natěračských, zednických, zámečnických - nebo odstraňování plísní. Jen za opravy uvolněných bytů jsme zaplatili 70 miliónů korun," vyjmenoval jednatel MRA Jiří Lankočí. 

Na opravách se podílí v některých případech i nájemníci. Například u nákladné opravy výtahu na Dlouhé ulici č. 17 to bylo 1560 korun na jednoho nájemníka. Tyto položky se pak projeví v ročním vyúčtování služeb. 

Pro kompletní vysvětlení je třeba zmínit, že sanace a velké opravy například izolací proti vlhkosti jsou financovány z jiného zdroje. Připomeňme, že za tyto akce vydala vloni MRA z fondu nájemního bydlení přes 113 miliónů korun (více zde). "Městská realitní agentura spravující 7 667 bytů v majetku města Havířova zaplatila celkem za sanace a zmíněný přehled oprav a údržbu domovního fondu v roce 2018 přes 250 miliónů korun," uzavřel vedoucí investičně-provozního odboru MRA Marek Klimša. 

Havířov informovala Simona Součková, mluvčí MRA
 

Tisk Poslat e-mailem