Nádoby na oleje mají nově fialové víko

8Červen 2022

V Havířově můžete již více než dva roky potkat v ulicích černé popelnice s oranžovým víkem na třídění kuchyňských olejů. Od druhé poloviny letošního roku se popelnice převléknou z barvy oranžové, a popelnice na třídění kuchyňských olejů poznáte podle výrazné fialové barvy víka! Olej se do nádob nepřelévá, vyhazují se naplněné „petky“. Láhev lze vhodit do uzamčené popelnice otvorem ve víku.

"V roce 2021 občané města vytřídili více než 17 tun kuchyňský olejů! Kromě nesporných benefitů pro odpadní potrubí v domácnostech i v obci, s sebou třídění přináší i benefit finanční. Čím více kuchyňských olejů a tuků občané vytřídí, tím nižší jsou náklady města na zajištění této služby. Ušetřené prostředky se tak mohou použít jinde, například k opravám kontejnerových stanovišť – nově byly zrekonstruovány například na ulicích: Beethovenova, Majakovského, U Letního kina, Dělnická u bývalého KD Dukla, Josefa Hory a dalších cca 40 kontejnerových stanovišť, které budou revitalizovány do konce letošního roku," uvedla vedoucí odboru komunálních služeb Iveta Grzonková.

Kam a kdy je nejlepší třídit použité kuchyňské oleje, aby to zabralo minimum času?

Najít si nejbližší místo, kam můžete naplněnou lahev použitého oleje odnést, je jednoduché. Stačí se podívat na webové stránky města – Geoportál odpadové hospodářství, nebo na interaktivní mapu popelnic na tříděný olej, kterou najdete na www.tridimolej.cz v sekci Mapa popelnic. Až objevíte tu svou, můžete si také spustit navigaci k vybrané popelnici, třeba ve svém mobilním telefonu.

S tříděným olejem přitom rozhodně neběhejte po každém vaření. Ideální je olej do popelnice odnášet až poté, co jste PET lahev naplnili celou. Pokud se bojíte, že velkou lahev budete plnit příliš dlouho, zvolte menší, klidně i půllitrovou. Dobře se olej přelévá do lahve se širokým hrdlem, jaké mívají třeba lahve od mléka. Důležité však je, aby byla lahev opravdu plastová – nikdy nepoužívejte sklo, které se po vhození do kontejneru rozbíjí.

Pokud nemáte popelnici na tříděný olej přímo před domem, je nejlepší cestu k ní spojit s jinou činností, abyste si ušetřili čas. Někdy se hodí najít si popelnici, kterou potkáváte cestou do práce, do školy nebo za nákupy. Použitý olej můžete vzít s sebou při venčení psa, nebo si díky němu můžete udělat malý výlet či procházku do méně probádané části města. Malá PETka se dá zvládnout vynést i v rámci pravidelného joggingu, který tak bude prospěšný hned dvakrát.

 

 

Tisk Poslat e-mailem