Havířovské zastupitelstvo schválilo rozpočet pro rok 2023. Investovat se bude do datového zasíťování škol i nových parkovišť

12Prosinec 2022

V pondělí 12. prosince se v Kulturním domě Radost sešli k pravidelnému jednání zastupitelé města Havířova. Nejdůležitějším bodem jejich jednání byl návrh rozpočtu pro rok 2023, který schválili. Předpokládané příjmy pro rok 2023 jsou ve výši bezmála 1,6 miliardy korun, výdaje necelých 1,9 miliardy korun. Rozdíl bude pokryt z finančních rezerv města a přijatého úvěru. Investice pak spolknou 405 milionů korun.

I přesto, že čelíme energetické krizi a zdražovaní prakticky všeho, co k životu potřebujeme, městské finance máme pod kontrolou, navíc dlouhodobě hospodaříme velmi rozumně a efektivně, takže se nám daří vytvářet i nemalé finanční rezervy. Proto i nadále máme v plánu investovat do městského bydlení, škol, parkování, infrastruktury nebo volnočasových aktivit. Chcete-li příklad horké aktuality, tak s Moravskoslezským krajem připravujeme velký projekt stavby domova seniorů v areálu havířovské nemocnice na pozemcích kraje. To bude opravdu robustní investiční akce, ve které spojíme naše peníze s krajskými a dotačními,“ uvedl havířovský primátor Josef Bělica.

Primátorova slova potvrzuje i náměstek pro ekonomiku a správu majetku Ondřej Baránek: „Městské finance jsou ve velmi dobré kondici a my uděláme vše pro to, aby to tak i zůstalo. Provádíme pravidelnou, systematickou a úplnou kontrolu hospodaření, včetně hospodaření městem zřízených příspěvkových organizací. Pro finanční hospodaření v rozpočtovém období, které je vždy od 1. ledna do 31. prosince daného roku, je rozpočet města nejdůležitějším usnesením pro následující rok. Asi nejnákladnějším počinem nadcházejících let bude datové zasíťování a pořízení vybavení informační a komunikační technologie pro městské školy a školky, na který budeme v letech 2023 až 2025 čerpat nový úvěr ve výši 300 milionů korun.“

Velká část rozpočtu pro rok 2023 bude použita na investiční akce města, kterých nebude málo.

V příštím roce bude dokončena rekonstrukce objektu na ulici Kubelíkova, kde bude sídlit nová centrála městské policie. V plánu je další systematické navyšování parkovacích míst, tentokrát u nemocnice, nebo na ulicích Marie Kudeříkové a Lašské. Bude se budovat cyklostezka na Národní třídě a dopravní napojení ulic U nádraží a Opletalova. Plánů je víc než dost, uděláme vše pro to, aby se staly skutečností,“ popisuje investiční plány na příští rok náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

Havířov má dlouhodobě výborný trend a poslední roky stabilně skvělé provozní hospodaření, a to nejen díky tomu, že využívá různé formy zhodnocení volných finančních prostředků. Zůstatky na účtech, termínovaných vkladech a fondech v posledních letech Havířovu zajišťují nejlepší vlastní finanční potenciál v historii města. Kladně lze hodnotit vysokou finanční likviditu, nízký dluh – plánovaná dluhová služba pro rok 2023 je 2,6 procent, prakticky nulové dlouhodobé pohledávky, kvalitu finančního řízení a skvěle pojaté rezervy rozpočtu. Město může díky finančnímu plánování lépe realizovat cíle, reagovat na rizika a využít příležitosti.

Tisk Poslat e-mailem