Havířovská nemocnice 8. listopadu 2023 slavnostně otevřela přístavbu nové dětské JIP

9Listopad 2023

Péče o dětské pacienty je jedno ze stále aktuálních témat Moravskoslezského kraje. Po roce stavebních prací byla 8. listopadu v havířovské nemocnici slavnostně otevřena zcela nová přístavba jednotky intenzivní péče pro děti, která by měla přispět ke stabilizaci pediatrické péče nejen v okrese Karviná. Náklady na stavbu dosáhly výše 51,2 milionů korun a většinu pokrývá zřizovatel nemocnice Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu.

Rok a čtvrt trvající stavební práce na dětské JIP byly rozděleny do dvou etap: první proběhla formou komplexní rekonstrukce se změnou dispozic stávající stanice A dětského lůžkového oddělení. K nim byla následně přistavěna zcela nová budova.

"Původně byla dětská jednotka intenzivní péče umístěna skoro na druhém konci nemocnice, než sídlí základní dětské oddělení. Nová JIPka na dětskou stanici přímo navazuje, takže je teď péče o dětské pacienty efektivnější, ale také bezpečnější a kvalitnější. Dříve se museli dětští pacienti ve vážnějším stavu přesunovat přes půl budovy, teď je vše soustředěno na jednom místě. Více než padesátimilionová investice měla rozhodně smysl, je to další důležitý krok ve zvyšování zdravotnické péče v našem regionu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a doplnil, že původní JIP bude moci sloužit jiným důležitým účelům, navázaným na rozvojovou strategii nemocnice.

Stavba nové dětské JIPky začala vloni v září a trvala zhruba rok. Pro děti v kritickém či vážném zdravotním stavu nebo po operaci je zde k dispozici pět nových boxů s celkem šesti lůžky. Určené jsou pro dětské pacienty od narození až do 19 let věku. Celá investice vyšla na více než 51 milionů korun. Projektovou přípravu hradila nemocnice z vlastních zdrojů, vše ostatní zaplatil kraj ze svého rozpočtu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že zhotovitelem stavebních prací byla společnost OSBAU.

Mám velkou radost, že se dlouho očekávaná investice v podobě výstavby nové dětské jednotky intenzivní péče stala skutečností. Všichni víme, jakou krizí si prochází dětské lékařství v celé České republice, v našem regionu nevyjímaje. Vybudování nové jednotky intenzivní péče pro děti a dorost znamená pro celý region významný posun v oblasti péče o těžce nemocné děti. Už od samotného projektu až po dokončení stavby jsme dbali na to, aby prostory nové dětské JIP respektovaly principy Family Centered Care, tedy péče zaměřenou na rodinu, ke kterým se hlásíme. V praxi to bude znamenat to, že budoucí dětští pacienti mohou být až na výjimky v doprovodu svých rodičů, a to právě i na intenzivní jednotce. Přestěhování dětské JIP do nových prostor má pro nemocnici i další kapacitní význam, využijeme původní dětskou JIP pro jiné potřebné účely “, sdělil k investici ředitel nemocnice Norbert Schellong.

Zdroj: Nemocnice Havířov

Tisk Poslat e-mailem