V polovině září roku 2022 prošel interiér haly Fénix kolaudací, a od té doby fungovala ve zkušebním provozu. Nyní je zkušební provoz u konce, plně slouží široké veřejnosti a nabízí prostory pro mnoho oblíbených sportovních aktivit.
Jednou z fází rekonstrukce železničního nádraží v Havířově bylo i zachování vzhledu impozantní výpravní budovy. Uvnitř se ale udály velké změny a nyní hala nabízí ideální podmínky například pro volejbal, badminton, basketbal, bowling nebo lezení na horolezeckou stěnu. Rekonstrukce interiéru vyšla na necelých 60 milionů korun.
Rekonstrukce interiéru výpravní budovy železničního nádraží v Havířově byla nejvýznamnější investicí roku 2022. Nový mobilní prostor byl vybaven nejmodernějším technickým zázemím pro provozování sportovně-společenského centra. Kromě kolektivních sportů, které potřebují velká hřiště, je zajímavým prvkem boulderingová plocha, což je vlastně lezecká stěna s trochu jinými parametry. V horních prostorách se nacházejí menší sály pro komornější sporty, jako například balet, tanec nebo gymnastiku. Kromě sportovních aktivit je díky reprezentačnímu charakteru budovy možno halu zároveň využít k pořádání společenských událostí, jako jsou koncerty, divadelní představení, přednášky, výstavy, projekce nebo galavečery.
„Jsem rád, že hala Fénix slouží našim občanům i všem zájemcům ze širokého okolí a zejména pak dětem, které mohou halu dopoledne v rámci programů škol a školek využívat stejně jako všechna městská sportoviště zdarma. Mou prioritou ve funkci primátora města Havířova bylo dotáhnout rekonstrukci nádraží včetně přednádražního prostoru a celou tuto lokalitu pozvednout na úplně jinou úroveň, a to se povedlo,“ pochvaluje si celý průběh rekonstrukce primátor Havířova Josef Bělica.
Dopoledne bude patřit hala školákům a odpoledne sportovním klubům působícím ve městě – už nyní ji využívají malí volejbalisté, fotbalisté, tanečníci a krasobruslaři. Podvečerní a večerní bloky jsou vyhrazeny veřejnosti. Jedním z hitů nové haly se pravděpodobně stanou dva trenažéry určené na výcvik lyžování a běžkování. „Už jsme tady měli tělocvikáře ze základních škol a učitelé byli nadšení. Vnímají to jako velice dobrý nástroj, aby děti získaly potřebné návyky ještě odjezdem na lyžařský výcvik. Trenažéry může využít každý, kdo se chystá na lyže a není si jistý v kramflecích,“ vysvětlil Jiří Matěj, ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení, která halu provozuje.
Nyní je v plánu poslední fáze rekonstrukce havířovského nádraží, a tím je modernizace přístupů na peróny a kolejiště, podrobnosti dodává náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec: „Stávající nástupiště budou plně bezbariérová, získají také nové zastřešení, informační a orientační systém a mobiliář. Dále dojde k rekonstrukci podchodu a jeho propojení s nástupišti novými výtahy. Přístupnost nádraží se zlepší i díky prodloužení podchodu na druhou stranu kolejiště směrem k městské části Šumbark. V rámci prací proběhne také kompletní obnova kolejiště stanice a přilehlého úseku k zastávce Havířov střed, instaluje se nové sdělovací a zabezpečovací zařízení, dojde k opravě trakčního vedení a mostních objektů. Opravy by měly začít během letošního roku a postará se o ně Správa železnic.“