Havířovská hala Fénix je zkolaudována. Již brzy nabídne veřejnosti prostory pro sport i kulturu

15Září 2022

Jednou z fází rekonstrukce železničního nádraží v Havířově bylo i zachování vzhledu impozantní výpravní budovy. Uvnitř se ale udály velké změny a nyní hala nabízí ideální podmínky pro mnoho oblíbených sportovních aktivit. Je libo zahrát si volejbal, badminton, basketbal, bowling nebo si vylézt na horolezeckou stěnu? Hala Fénix je po kolaudaci a návštěvníkům bude již brzy plně k dispozici. Rekonstrukce interiéru vyšla na necelých 60 milionů korun.

Jednou z největších investic roku 2022 byla rekonstrukce interiéru výpravní budovy železničního nádraží v Havířově. Nový mobilní prostor byl vybaven nejmodernějším technickým zázemím pro provozování sportovně-společenského centra. Kromě kolektivních sportů, které potřebují velká hřiště, je zajímavým prvkem boulderingová plocha, což je vlastně lezecká stěna s trochu jinými parametry. V horních prostorách se nacházejí menší sály pro komornější sporty, jako například balet, tanec nebo gymnastiku. Kromě sportovních aktivit je díky reprezentačnímu charakteru budovy možno halu zároveň využít k pořádání společenských událostí, jako jsou koncerty, divadelní představení, přednášky, výstavy, projekce nebo galavečery.

Pevně věřím, že naše hala Fénix, jejíž název vzešel ze soutěže havířovských školáků, se jako sportovně-společenské centrum stane novou dominantou Havířova. Jsem rád, že můžu být u její slavnostní kolaudace, jelikož mojí prioritou ve funkci primátora města Havířova bylo dotáhnout rekonstrukci nádraží včetně přednádražního prostoru a celu tuto lokalitu pozvednout na úplně jinou úroveň. I když to vypadalo, že okolnosti nám nepřejí, všechno se podařilo v termínu a bez velkých problémů. Před námi je další volební období a další nové výzvy. Rozpočet města máme plně pod kontrolou, omezili jsme zbytečné výdaje a investovali do toho, co občany trápí a co jim zlepší život. Někdo může namítnout, že je krize a měli bychom šetřit, ale já si myslím, že právě v krizových dobách musí město investovat do své infrastruktury, tedy do budoucnosti,“ prohlásil při slavnostní kolaudaci haly Fénix primátor Havířova Josef Bělica.

Nyní je v plánu poslední fáze rekonstrukce havířovského nádraží, modernizace přístupů na peróny a kolejiště. Stávající nástupiště budou plně bezbariérová, získají také nové zastřešení, informační a orientační systém a mobiliář. Dále dojde k rekonstrukci podchodu a jeho propojení s nástupišti novými výtahy. Přístupnost nádraží se zlepší i díky prodloužení podchodu na druhou stranu kolejiště směrem k městské části Šumbark. V rámci prací proběhne také kompletní obnova kolejiště stanice a přilehlého úseku k zastávce Havířov střed, instaluje se nové sdělovací a zabezpečovací zařízení, dojde k opravě trakčního vedení a mostních objektů. Opravy by měly začít během příštího roku a postará se o ně Správa železnic.

Tisk Poslat e-mailem