Havířov se opět zúčastnil mezinárodní konference PREVENCE 2.0

24Duben 2019

Téměř 200 zástupců obcí a krajů, představitelů policejních složek, neziskových organizací či pedagogů, odborníků na drogovou problematiku a zástupců soukromého sektoru ze čtyř zemí, kterým není lhostejná budoucnost mladé generace, se ve čtvrtek 11. dubna 2019 sešlo v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Konference s názvem REVOLUTION TRAIN - PREVENCE 2.0 se zúčastnila také náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová spolu s manažerkou prevence kriminality MP Havířov Monikou Krpelíkovou. Do projektu Revolution Train - protidrogový vlak se Havířov zapojil již čtvrtým rokem.

Úvodního slova se ujal poslanec Marek Novák, pod jehož záštitou s finanční podporou Policejního prezidia ČR a Česko-německého fondu budoucnosti se konference konala. Zdůraznil, jak je důležité najít společnou cestu k řešení problematiky závislostí. Na něj navázal autor projektu REVOLUTION TRAIN Pavel Tuma, který popsal celou devatenáctiletou historii vlaku od myšlenky až po realizaci. Cesta byla plná překážek - od byrokracie, nedostatku peněz, zmrazení projektu, zničení a vykradení až po aktivity odpůrců tohoto unikátního projektu. To vše vlak brzdilo. 

Plukovník Ing. Jaroslav Vild, náměstek policejního prezidenta pro SKPV, označil REVOLUTION TRAIN jako: „velice účinný nástroj prevence, který si od první chvíle získal jeho úctu a přízeň a vyjadřuje mu jakýmkoliv způsobem podporu nejen svoji osobní, ale i vedení Policejního prezidia České republiky.“

Dr. Christoph Israng, velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR, upozornil, že konzumace drog je celoevropský problém, na jehož řešení se musí aktivně podílet všichni. Zároveň vyjádřil radost, že Německo, Česká republika a Slovensko spojily své síly a budou na tomto poli bojovat společně v rámci projektu REVOLUTION TRAIN.  „Naše podpora celé ambasády generálních konzulátů, celníků, policistů, kteří sloužíme v Německu je opravdu na 100 %. REVOLUTION TRAIN s naší podporou může počítat vždy, neboť budeme vyvíjet maximální snahu, abychom tomuto projektu mohli pomoci,“ uvedl velvyslanec České republiky v Berlíně, Mgr. Tomáš Jan Podivínský.

Svým projevem navázal ředitel Národní protidrogové centrály SKPV, brigádní generál Mgr. Jakub Frydrych, který uvedl: „Jsem strašně rád, že se rozrůstají návazné programy tohoto projektu, neboť to, než se výsledky prevence projeví statisticky a sociodemograficky, bude trvat desetiletí a nebude to zadarmo, takže s tím musíme být všichni smířeni a nemá to znamenat, že bychom na této cestě měli rezignovat.“ 

Ze Slovenska, společně s desítkami kolegů zabývajícími se prevencí kriminality z řad státní i městské policie, přicestoval plukovník Mgr. Eduard Matanin, ředitel Národní protidrogové jednotky NAKA, hlavně proto, aby projekt společnými silami rozšiřovali do dalších teritorií a regionů Slovenska.

Havířov informovala Monika Krpelíková, projektový manažer MP

Foto: NF Nové Česko, MMH
 

Tisk Poslat e-mailem