Evropský týden mobility si na náměstí Republiky užily hlavně děti

20Září 2022

Jak poskytnout první pomoc, jak se bezpečně chovat v silničním provozu i mimo něj, nebo si vyzkoušet postřeh, znalosti a fyzickou zdatnost. To vše bylo k dispozici žákům havířovských základních škol v rámci Evropského týdne mobility na náměstí Republiky v Havířově, kde byl pro ně připraven v úterý 20. září bohatý program.

Program na letošní téma „Kombinuj a jeď“, které upozorňuje na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a inspiruje k možným řešením, začal už v osm ráno a trval až do odpoledních hodin. O slavnostní zahájení i ukončení a předání cen vítězům se postaral havířovský primátor Josef Bělica s náměstkyní pro školství a kulturu Janou Feberovou, Středisko volného času Asterix se pak postaralo o zábavný a zároveň naučný program, BESIP a Městská policie Havířov o přednášky a kvízy z prostředí silničního provozu i mimo něj, a například místní skupina specialistů na pohybové umění zase o parkourové vystoupení a možnost vyzkoušení si překážkové dráhy pod dohledem. Děti si mohly změřit vlastní síly a znalosti, ale také se mohly přidat do soutěžních kolektivů, zajezdit si na kole, koloběžce či skateboardu.

Evropský týden mobility probíhá každoročně od 16. do 22. září a umožňuje městům vyzkoušet si alternativy udržitelné dopravy. Také statutární město Havířov se pravidelně zapojuje do této mezinárodní akce, která se poprvé konala již v roce 2002, jejichž smyslem je motivovat obyvatele k zamyšlení se nad tématem dopravy a jejím vlivem na náš život. Hlavním cílem je ukázat, že po městě se dá pohybovat chytře, rychle a pohodlně i bez nutnosti často využívat automobil.

Tisk Poslat e-mailem