Evropský týden mobility a Evropský týden bez aut v Havířově

27Srpen 2019

Ve dnech 16.–22. 9. 2019 se budou v Havířově konat celoevropské akce Evropský týden mobility a Evropský týden bez aut.

Obě osvětové a propagační celoevropské akce se budou letos v Evropě konat již po osmnácté. Evropský týden mobility je osvětová kampaň pro občany měst, která upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a přináší lidem příležitost zamyslet se nad tím, k čemu ulice našich měst skutečně jsou, a debatovat o konkrétních řešeních v boji proti výzvám, které přináší znečištění ovzduší, hluk, dopravní zácpy, dopravní nehody a zdravotní problémy.

Přínosy čisté a udržitelné mobility pro celosvětovou ekonomiku jsou značné. Některé mají peněžní charakter, jiné prospívají společnosti a penězi lze vyčíslit hodnoty s nimi spojené.

Vedle kampaně zaměřené na jednotlivé dny v rámci Evropského týdne mobility se město zavazuje, že provede pozitivní změny, které poslouží rozvoji města dlouhodobě. Například zklidnění center a městských čtvrtí (obytné zóny, pěší zóny), omezení nákladní dopravy v centru, stavby pro bezpečnost občanů a hlavně dětí, výstavby cyklostezek, bikesharing, sdílená doprava, atd. A to vše podle možností a velkosti města či obce.

Evropský týden mobility vyvrcholí dne 20. 9. 2019 na náměstí Republiky a v přilehlém okolí. Pestrý program na náměstí Republiky (viz. přiložený soubor u aktuality) bude doprovázen uzavírkou silnice se zákazem parkování, a to v ulici Beethovenova. Všechna parkovací místa za budovou České spořitelny i Tip sportu budou dne 20. 9. 2019 v době od 06:00–13:00 hod. (komunikace bude průjezdná) podléhat zákazu parkování.

V rámci Evropského dne bez aut 20. 9. 2019 bude pro cestující městská hromadná doprava  v Havířově zdarma. Tato akce se v minulých letech setkala s velmi kladným ohlasem.

Akce je finančně podpořena v rámci Zahraniční Rozvojové Spolupráce ČR.

Tisk Poslat e-mailem