Do Mírového běhu přes Havířov se zapojila hlavně místní sportovní mládež

9Červen 2023

Ve čtvrtek 8. června odpoledne zavítal Mírový běh poprvé ve své dlouhé historii i do Havířova. Poslové míru a porozumění přiběhli z Jablunkova a v Havířově se k nim připojili, a tím aktivně podpořili touhu po míru pro všechny, například mladí sportovci z Atletiky Havířov, hokejového AZetu, Karate Havířov, Synchro klubu, BK Havířov, ale také žáci ze ZŠ Mládežnická nebo Gorkého.

A právě na hřišti ZŠ Gorkého převzal mírovou pochodeň primátor Havířova Josef Bělica, který připomněl, že obzvláště v této době je důležité uvědomovat si, co ve skutečnosti vyjadřuje slovo mír a jak jej může každý z nás v běžném životě naplňovat. Na děti na školním hřišti čekal zábavný vědomostní kvíz a taky společný zpěv.

Pak se mírová štafeta v čele s náměstkem pro sport Danielem Vachtarčíkem přesunula k havířovské hale Fénix. Nově zrekonstruovaná výpravní budova se slavnostním odhalením pamětní desky, která byla umístěna na impozantní kámen před budovu, stala Mírovým květem s vírou, že bude místem, kde si lidé uvědomují potřebu přátelství, porozumění, jednoty a míru. Připojila se tak k více než 1100 významným a inspirujícím místům po celém světě, které podporují myšlenku míru. Od Niagarských vodopádu, přes letiště Václava Havla, Operu v Sydney až po havířovskou halu Fénix, tyto Mírové květy vytvářejí věnec harmonie, přátelství a jednoty. Po slavnostním odhalení pamětní desky bylo pro běžce připraveno občerstvení a prohlídka sportovní haly Fénix. Poté mírová pochodeň společně s běžci zamířila do Ostravy.

Trasa Mírového běhu 2023 v České republice měří více než 700 km. Začala 7. června na polské hranici u Jablunkova, dále vede přes Moravu do jižních Čech na rakouskou hranici a pokračuje do Krušných hor až na Horu Svaté Kateřiny, kde překračuje 20. června hranici s Německem.

Tento populární štafetový běh s hořící pochodní již proběhl přes více než 150 zemí světa, koná se od roku 1987 a je slavnostně zahajován před budovou OSN v New Yorku. Poté mezinárodní tým běžců přináší planoucí pochodeň míru a harmonie v průběhu osmi měsíců do více než 80 zemí světa. Tímto způsobem si každoročně předá pochodeň z ruky do ruky přes milion lidí.

Tisk Poslat e-mailem