Další setkání občanů s havířovským primátorem se neslo v duchu zvyšování cen a nových projektů

22Březen 2023

Primátor města Havířova Josef Bělica pokračuje v tradici setkávání se s občany v Kulturním domě Radost. Lidé tak mají možnost zeptat se jej přímo na věci, které je zajímají, nebo poukázat na problémy, které je trápí. V pořadí už desátá akce pod názvem Ptejte se primátora se konala v pondělí 20. března.

Témat k diskusi bylo hned několik, od těch neveselých, jako je navyšování cen v havířovské MHD, přes akce, kterými se vedení města může pochlubit – například zateplování městských domů, asimilace válečných uprchlíků z Ukrajiny nebo plánované investiční akce.

Nejkritičtější dotaz z publika směřoval k navýšení cen v místní MHD i pro seniory do 65 let.
Po více než deseti letech, kdy se ceny jízdného v rámci Havířova nezvyšovaly, to vzhledem k inflaci a mnohonásobně vyšším nákladům na provoz, včetně vysokých cen plynu, bylo nevyhnutelné. Mírné zdražení jízdného v havířovské MHD byl krok logický a správný,“ snažil se občanovi vysvětlit důvody tohoto rozhodnutí primátor. Cena dlouhodobých časových jízdenek na kartě ODISka zůstává stejná. V případě, že cestující používá ODISku jako elektronickou peněženku, pak se cena zvýší z devíti na dvanáct korun, při platbě v hotovosti se cena zvýší z dvanácti na patnáct korun. Senioři do 65 let budou po Havířově jezdit za jednotnou cenu deset korun, a to jak při platbě hotově i z elektronické peněženky ODISky. Stále také platí, že pro cestující do 18 a nad 65 let je přeprava havířovskou MHD zdarma (tarifní podmínky MHD od 1. 3. 2023 jsou k nalezení v příloze). “Městská hromadná doprava v Havířově je dobře nastavena, síť linek je hustá a bezpečná, jezdící v pravidelných časových intervalech do všech městských částí,” dodal primátor Bělica.

Další dotaz směřoval k zateplování městských bytových domů a údržbě zeleně. Tatáž diskutující vedení města pochválila za budování i rekonstrukce sportovišť pro malé i velké a zajímala se o investice do budoucna.

Děkuji moc za pochvalu a dotazy! Ano, zateplování městských bytových domů probíhá kontinuálně, zatepluje se každý rok, a také letos je to v plánu investic. O údržbu zeleně se starají Technické služby Havířov, a to dle plánu, který dodržují. Pokud má kdokoliv z občanů nějaký podnět k projednání či řešení, může se obrátit na zmíněné technické služby nebo na magistrát, odbor komunálních služeb. A co se týče nových investičních plánů, není jich málo. Asi tím nejzajímavějším je velká rekonstrukce parku za Kulturním domem Radost, která by se finančně měla pokrýt ze státního rozpočtu a zahájit ještě letos. V plánu je také vybudování dvou velkých parkovišť, jedno u nemocnice, druhé na ulici Junácké. Stále se počítá i s druhou ledovou plochou na Mánesce, ovšem jen v případě, že budou do projektu uvolněny státní prostředky,“ nastínil plány do budoucna při společném setkání s občany primátor.

Tisk Poslat e-mailem