Cena tepla v Havířově se v roce 2023 zvýší jen o 25 procent

19Prosinec 2022

Navýšení ceny tepla pro domácnosti a firmy, které zásobuje Havířovská teplárenská společnost (HTS), bude jedním z nejnižších v regionu. Po mnoha jednáních se podařilo původní návrh společnosti Veolia Energie ČR výrazně snížit a cena tak vzroste jen o 25 procent na 777,33 Kč bez DPH za 1 GJ.

Chtěli jsme pro naše občany udržet co nejnižší cenu, ale představa společnosti Veolia byla značně odlišná – chtěli zvýšení ceny tepla o 40 procent. Proto jsme využili smluvní vzorec, který nám umožnil dohodnout mnohem příznivější cenu,“ vysvětlil primátor Havířova Josef Bělica.

Vyjednávací pozici HTS posílila dlouhodobá aktivita města, které v rámci společnosti ENVEZ pracuje na transformaci energetiky. „Konkurenční prostředí, které díky tomu vzniklo, vytváří tlak na cenu tepla od společnosti Veolia,“ dodal primátor Josef Bělica.

Zásadním faktorem pro vyjednání příznivější ceny tepla pro rok 2023 byla, vzhledem k dramatickému růstu cen energetických komodit a emisních povolenek, existence smluvního vzorce tvorby ceny. Město Havířov navíc díky centrálnímu nákupu energií zafixovalo ceny elektřiny a plynu v optimálním období a HTS proto nemusí promítat aktuální dramatické nárůsty cen těchto komodit do ceny tepla. To společně s úspornými opatřeními ve společnosti HTS umožnilo udržet příznivou cenu pro koncové odběratele.

Nárůst ceny tepelné energie dodávané HTS bude nižší než oznámené nárůsty cen tepla ve většině měst České republiky i Moravskoslezského kraje.

Tisk Poslat e-mailem