SIMULOVANÁ HROMADNÁ NEHODA MEZI OSTRAVOU A HAVÍŘOVEM

1Březen 2016

V pátek 11. září 2015 dopoledne proběhlo v Havířově taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému, jehož námětem byla hromadná dopravní nehoda s postižením většího počtu osob.

Do cvičení na Ostravské ulici (1/11) na hranici Havířova a Šenova se zapojily
3 jednotky hasičů se sedmi vozidly (2x HZS MSK – Havířov a Karviná, 1x JSDHO Šenov), Zdravotnická záchranná služba MS kraje, Policie ČR, Městská policie Havířov a Městská policie Šenov a také personál havířovské nemocnice. Na místě zásah sledovali členové Krizového štábu Moravskoslezského kraje a pozorovatelé ze složek IZS.

Na tísňovou linku Integrovaného bezpečnostního centra MS kraje nahlásila jedna ze zraněných cestujících v havarovaném autě nehodu šesti osobních automobilů. Celkem v nich jelo 22 osob, které představovalo 21 zručně namaskovaných figurantů (studentů Střední zdravotnické školy a VOŠ zdravotnické Ostrava) a 1 figurína. Mezi zraněnými a zaklíněnými osobami bylo několik cizinců, kteří nehovořili česky.

Cílem bylo procvičit akceschopnost a koordinaci složek IZS při hromadné dopravní nehodě s velkým počtem zraněných, ověřit schopnost hasičů poskytnout první pomoc postiženým osobám a ještě záchranné a vyprošťovací práce a také připravenost Nemocnice s poliklinikou Havířov poskytnout rychlou, plynulou a dobře organizovanou zdravotní péči v případě mimořádné události spojené s výskytem hromadného postižení osob.

Práce strážníků MP spočívala na místě nehody v pomoci se zjišťováním totožnosti postižených osob, v ulicích města s usměrňováním provozu na pozemních komunikacích 
a jedna hlídka havířovských strážníků pomáhala zajišťovat veřejný pořádek a bezpečnost v NsP Havířov. Za Městskou policii Havířov vše proběhlo bez závad.  

img_0063.jpgimg_0133.jpgimg_0146.jpgimg_0155.jpg