"REVOLUTION TRAIN" ZNOVU V HAVÍŘOVĚ

31Březen 2017

Protidrogový vlak vyjíždí opět na turné do Moravskoslezského kraje. Unikátní vzdělávací nástroj, který varuje před riziky legálních i nelegálních drog má skvělé hodnocení od dětí, pedagogů a expertů z ČR i z Německa. Kromě našeho města, zavítá také do Krnova, Ostravy, Karviné, Frýdlantu nad Ostravicí, Kopřivnice, Nového Jičína nebo do slovenské Čadce. 

Speciálně vybavená stříbrná vlaková souprava, interaktivní projekt zacílený na lidské smysly a také funkční protidrogové prevence. To vše je REVOLUTION TRAIN, který teď míří znovu do našeho města. Protidrogový vlak se na podzim loňského roku v Havířově i dalších městech ČR i Německa jednoznačně osvědčil. Navštívila jej téměř tisícovka dětí z 8. a 9. tříd havířovských základních škol.
Akce se nám líbila, je to opravdu dobrý nápad, jak zapůsobit s protidrogovou problematikou na naši mládež,“ hodnotila na podzim primátorka Jana Feberová.
Do Havířova se stříbrná souprava vrací 6. dubna a zdrží se čtyři dny.
Město se rozhodlo finančně podpořit opakovaný příjezd vlaku a nabídnout zdarma ke zhlédnutí žákům 6. a 7. tříd všech základních škol. Havířovští občané tak budou mít příležitost znovu prožít poutavý příběh o rizicích drog a závislostí. Vstupné pro veřejnost vychází tentokrát díky podpoře města Havířova a Moravskoslezského kraje na pouhých 20 Kč.

Vlak přijede z Ostravy do Havířova ve čtvrtek 6. dubna. Navštívit ho bude možné také v pátek, v pondělí a naposledy v úterý 11. dubna. Po dopoledních prohlídkách pro školy je vlak otevřený veřejnosti vždy od 15:30 do 18:20, kdy začíná poslední prohlídka. V sobotu 9. dubna musí souprava REVOLUTION TRAIN kvůli výluce na trati přejet do Českého Těšína, kde bude pro zájemce otevřená od 10:00 do 16:30.
V neděli má vlak zavřeno.

Minulá návštěva vlaku za sebou nechala kromě pozitivních ohlasů také zajímavá zjištění ze sběru dat. Každý mladý návštěvník vlaku zaznamenává v dotazníku své vlastní zkušenosti s legálními i nelegálními látkami. Každý pátý havířovský školák například získal první zkušenosti s alkoholem už před desátým rokem života. Vedle vysoké tolerance vůči alkoholu ze sběru dat vyplynula jako další alarmující témata u mládeže množství času stráveného online či obliba kouření vodních dýmek. Díky aktuální návštěvě protidrogového vlaku ve městě bude pohled na závislostní chování mladých ještě důkladnější. Především však zastávka protidrogového vlaku opět poskytne více než tisícovce havířovských návštěvníků nezapomenutelný zážitek, který může pozitivně ovlivnit jejich život.


Projekt REVOLUTION TRAIN

Funkční, interaktivní, unikátní
Základem projektu je protidrogový vlak - multimediální mobilní vlaková souprava, která nabízí jedinečné prostředí pro interaktivní zážitkové vzdělávání. Cílem je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů (patentovaná metoda 5D) maximálně zapůsobit na osobnost návštěvníka vlaku a efektivně tak ovlivnit jeho pohled na zdravý životní styl i prevenci závislostního chování. Prostory protidrogového vlaku jsou multifunkční a umožňují provádění programů pro školy, pro rodiny s dětmi, širší veřejnost i pro zaměstnanecké kolektivy.

Více na www.revolutiontrain.cz
ilustracni_foto_copy.jpg

REVOLUTION TRAIN krok za krokem
Protidrogový vlak tvoří celkem šest vagonů. V jednotlivých vagonech návštěvníci procházejí příběhem, který sledují v několika multimediálních kinosálech protidrogového vlaku. Po každé části filmu se zvedá projekční plátno, za nímž je nainstalovaná věrná kopie místa, které přímo souvisí s dějem příběhu. V těchto prostorách probíhá interakce lektora s účastníky programu a díky intenzivní simulaci vjemů dochází k maximalizaci prožitku a efektivity učení.

Vývoj projektu
Nadační fond Nové Česko zahájil v březnu 2015 v Praze na dejvickém nádraží pilotní provoz. Brzy se ukázalo, že REVOLUTION TRAIN má jako osvětový a zážitkový program celospolečensky významný potenciál. Po tisících děkovných dopisech a vynikajícím hodnocení od účastníků vypravil nadační fond soupravu v dubnu 2016 na první turné po městech, kde úspěšně představil také německou verzi programu.

Protidrogový vlak se stal v Německu projektem měsíce podle pověřenkyně spolkové vlády Marlene Mortler a na podzim 2016 poprvé vyrazil za hranice do 3 saských měst. Úspěšného projektu si postupně všímají také v dalších městech a regionech. Celkem už jej vidělo přes 25 000 návštěvníků. Podporují ho čeští ministři vnitra a financí, hejtmani i starostové měst a dlouhodobou podporu má od Národní protidrogové centrály. Po Německu vlak navštíví Slovensko a nyní se hlásí první zájemci z Polska a v plánu je rozšíření i do dalších států. Projekt ukazuje svou sílu a pomáhá řešit komplikované problémy v oblasti protidrogové politiky tím, jak budí k aktivitě, rezonuje v médiích, i prostřednictvím ohlasů všech, kdo se s ním osobně seznámí.

Zdroj: Nadační fond Nové Česko a projekt REVOLUTION TRAIN

plakt_na_web.png