EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2024

15 října 2024

Evropský týden mobility je vlajková kampaň Evropské komise, která se každoročně koná v termínu 16. – 22. září. Cílem je zvýšit povědomí občanů o udržitelné mobilitě, upozornit na problémy v dopravě a hledat řešení šetrná ke klimatu a životnímu prostředí. Tato akce je ideální příležitostí pro obyvatele cíleně vyzkoušet alternativní způsoby dopravy a užít si výsady městského prostředí bez automobilů.

Letošním tématem Evropského týdne mobility: Náš společný prostor.
Pořadatelé znovu vyzývají k akci sloganem „Kombinuj a jeď!“. Téma letošního ročníku odkazuje na veřejný prostor v našich městech a snaží se vyzdvihnout mnohé přínosy, které pro naši společnost má jeho spravedlivé rozdělení, ať už se bavíme o bezpečnosti silničního provozu, míře hlukového zatížení, znečištění ovzduší nebo kvalitě života jako takové.

Evropský týden mobility nás všechny zve ke společnému rozhodnutí o tom, jak chceme náš veřejný prostor sdílet a ujistit se, že se každý může pohybovat bezpečně, pohodlně a v příjemném prostředí. Také statutární město Havířov se pravidelně zapojuje do této mezinárodní akce, která se poprvé konala již v roce 2002.

Vyvrcholením letošní kampaně, oslava Evropského Dne bez aut, která se konala v pátek 20. září na náměstí Republiky. Jako každý rok se do této akce aktivně zapojila také naše městská policie. Zástupci oddělení prevence si připravili pro menší i větší děti spoustu otázek a kvízů, týkajících se bezpečnosti v dopravě. A nejen pro děti, ale také pro dospělé bylo připraveno „cyklistické okénko“, kde si mohli občané města nejen prohlédnout služební elektrokolo, ale hlavně si připomenout povinnou výbavu nebo se poradit, jak a kde přihlásit svá kola k registraci do evidence.

Městská policie Havířov zavedla již v roce 1995 pro občany města bezplatnou službu, evidenci a označení jízdních kol, která byla v roce 2016 rozšířena také o kompenzační pomůcky. O loňského roku se město Havířov zapojilo do systému ochrany majetku, který je v České republice uplatňovaný od roku 2013 s podporou Ministerstva vnitra ČR. Jedná se o inovativní a stále více uplatňovanou metodu pro preventivní ochranu movitého majetku, pomocí syntetické DNA.

Syntetická DNA je moderní a dynamicky se rozvíjející forenzní metoda značení majetku. Toto značení není pouhým okem viditelné, proto je na každou označenou věc nalepena příslušná samolepka, která varuje a informuje potencionálního pachatele, že tento majetek je chráněn.

Ochrana tímto způsobem významně snižuje počet odcizení jízdních kol, koloběžek nebo kompenzačních pomůcek, čímž se v rámci situační prevence zaměřuje na odstraňování příležitostí, podmínek a situací, které vedou pachatele k protiprávnímu jednání. Součástí vlastního značení kol je i jejich popsání, fotografování a následná registrace, a to jak do lokálního registru městské policie, která toto značení a registraci provádí, tak do mezinárodního registru REFIZ, do kterého se registrují všechna označená kola z měst a obcí, které se projektu MV ČR „Forenzní identifikační značení jízdních kol“ účastní.