EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2022

4Říjen 2022

Evropský týden mobility je každoroční iniciativa Evropské komise pro udržitelnou městskou mobilitu od roku 2002. Vyzývá evropské obce a města, aby věnovala týden udržitelné dopravě. Letos se konal v termínu 16. – 22. září a do tohoto ročníku se zaregistrovalo 26 českých měst. Ta díky workshopům, přednáškám, sportovním a kulturním aktivitám nebo akcím pro děti přiblížila, jak vypadá udržitelná mobilita v praxi.

Tématem letošního ročníku Evropského týdne mobility byla lepší dostupnost, a s ní zdůraznění výhody rozumné mobility, která propojuje výhody veřejné dopravy s aktivním pohybem na kratší vzdálenosti se všemi důsledky pro tělesné a duševní zdraví a pohodu. Ale tím nejdůležitějším cílem bylo ukázat, že po městě se dá pohybovat chytře, rychle a pohodlně i bez nutnosti často využívat automobil. Týden mobility tradičně završil Mezinárodní den bez aut.

Také město Havířov se letos již po šestnácté zapojilo do této akce, jejíž vyvrcholení byla akce na náměstí Republiky v úterý 20.září. V rámci konání této akce jejíž letošní slogan zněl „Move better / Pohybujte se lépe“, měla opět možnost Městská policie Havířov jednak prezentovat občanům svou činnost v oblasti prevence, ale také se aktivně zapojit do programu pro děti, jehož cílem bylo zvýšit informovanost o dopravě a bezpečném chování chodců a cyklistů.