AKCE "JEHLA" ZNOVU POMOHLA OČISTIT ČESKÁ MĚSTA

17Duben 2019

Pražská městská policie vyhlásila na úterý 16. dubna již 5.ročník celostátní akce JEHLA. Do sběru použitého infekčního odpadu po narkomanech se zapojilo 35 městských a obecních policií. Strážníci očistili svá města od 850 kusů použitých jehel a stříkaček.

Přes 480 strážníků a asistentů prevence kriminality se ve 35 městech zaměřilo na dětská hřiště a pískoviště, nepřehledná a málo frekventovaná místa, parky a odpočinkové zóny, v metropoli pak ještě na okolí stanic metra a ventilačních šachet. Přestože sběr infekčního materiálu po narkomanech je součástí jejich každodenní práce, velký smysl mají i tato cílená opatření.

Městská policie Havířov se letos zapojila do tohoto projektu již po třetí. V době od 9:00 do 15:00 hodin proběhla na území města Havířova intenzivní kontrolní činnost strážníků a Asistentů prevence kriminality, Akce se účastnilo celkem 20 strážníků a 2 pracovníci APK. V rámci kontroly rizikových lokalit bylo zjištěno celkem 17 odhozených použitých injekčních stříkaček, a to na 15 různých místech. Tyto byly následně za dodržení hygienických podmínek uloženy do sběrného kontejneru pro infekční odpad a následně byl předán pracovníkovi Kontaktního a poradenského centra pro osoby ohrožené závislostmi k odborné likvidaci.

I když se množství nalezeného infekčního odpadu každoročně snižuje, riziko onemocnění stále trvá. Odstraňováním jehel předcházejí strážníci nebezpečí, kterému jsou vystaveny hlavně děti, ale bezpochyby také kočky a psi. Akce JEHLA navíc zvyšuje povědomí obyvatel o správném chování při nálezu tohoto odpadu. Hledání jehel a stříkaček má ještě další důležitý význam. Údaje o lokalitách s vysokým nálezem aplikačních pomůcek narkomanů pomáhají při vyšetřování drogové kriminality.

Letošní spojenci: Brno, České Budějovice, Český Těšín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Cheb, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Náchod, Nejdek, Olomouc, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Přelouč, Přerov, Rakovník, Rotava, Tábor, Teplice, Trmice, Trutnov, Ústí nad Labem, Zlín.

A znovu důležitá připomínka na závěr: Pokud použitou jehlu naleznete, rozhodně není vhodné ji zvedat nebo s ní jakkoliv manipulovat. Prostřednictvím tísňové linky 156 přivolejte městskou policii. Strážníci jsou vybaveni ochrannými pomůckami a speciálními boxy na infekční odpad. Zajistí jeho odborný sběr i následnou likvidaci.

Rekapitulace za uplynulé roky, včetně roku 2019:

Rok 2015
Města:
Brno, Praha
zapojeno: 80 strážníků, kteří sebrali 447 kusů kontaminovaného materiálu;

Rok 2016
Města:
Dobruška, Brno, České Budějovice, Pardubice, Plzeň, Praha, Ostrava, Trutnov
zapojeno: 200 strážníků, kteří sebrali 562 kusů kontaminovaného materiálu;

Rok 2017
Města:
Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Dobruška, Havířov, Hodonín, Cheb, Chodov, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Nejdek, Nové Město nad Metují, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Přelouč, Rakovník, Sokolov, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín
zapojeno: 420 strážníků, kteří celkem sebrali 615 kusů kontaminovaného materiálu;

Rok 2018
Města:
Brno, České Budějovice, Český Těšín, Frýdek – Místek, Havířov, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Lanškroun, Liberec, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Modřice, Náchod, Nejdek, Nové Město nad Metují, Olomouc, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Přelouč, Přerov, Rakovník, Rotava, Sokolov, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín.
zapojeno: 471 strážníků, kteří celkem sebrali 996 kusů kontaminovaného materiálu;

Rok 2019
Města: Brno, České Budějovice, Český Těšín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Cheb, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Náchod, Nejdek, Olomouc, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Přelouč, Přerov, Rakovník, Rotava, Tábor, Teplice, Trmice, Trutnov, Ústí nad Labem, Zlín.
zapojeno: 480 strážníků, kteří celkem sebrali 850 kusů kontaminovaného materiálu;