„AKCE JEHLA“ MÁ SVÉ VÝSLEDKY

19Duben 2017

Strážníci ze 32 měst v úterý 18. dubna spojili své síly a pokusili se vyčistit svá města od infekčního materiálu a tím předejít možnému nebezpečí, kterému jsou vystaveny hlavně děti, ale také domácí zvířata. Zároveň se snažili rozšířit povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. Do preventivní akce se zapojilo přes 420 strážníků, včetně asistentů prevence kriminality a bylo nalezeno celkem 615 kusů nebezpečného infekčního materiálu po narkomanech.

Městská policie Havířov, přestože se strážníci této činnosti věnují pravidelně v rámci běžného výkonu služby, vyčlenila pro tuto celostátní akci 18 strážníků a 2 Asistentky prevence kriminality. Intenzivní kontroly probíhaly na celém území města za účelem zjištění odhozených použitých injekčních stříkaček. Bylo prověřeno přes 420 rizikových lokalit, dětských mobiliářů, parkových ploch nebo cyklostezek.

Akce byla plánována od 8 do 14 hodin a v tomto časovém úseku bylo zjištěno celkem 9 nálezů odhozených použitých injekčních stříkaček. Tyto byly za dodržení hygienických norem sesbírány a uloženy do určených jednorázových plastových kontejnerů.  

Tato cílená preventivní opatření jsou velmi důležitá, například i pro spolupráci se státními policisty, kdy jim strážníci předávají informace o výskytu narkomanů. Tato zjištění jsou jedním z užitečných vodítek při potírání drogové kriminality.

Vedle Prahy, která celou akci organizovala, svá města uklízela také Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Dobruška, Hodonín, Cheb, Chodov, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Nejdek, Nové Město nad Metují, Opava, Ostrava, Ostrov, Pardubice, Plzeň, Přelouč, Rakovník, Sokolov, Tábor, Teplice, Trutnov, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou, Zlín.

vykricnik_02.jpg
CO DĚLAT V PŘÍPADĚ NALEZENÍ INJEKČNÍ STŘÍKAČKY ?

Vždy volte možnost zavolat 156 nebo 158, kde nahlásíte místo nálezu.

V případě, že hrozí nebezpečí poranění dětí a je nutné, abyste odstranili 
injekční stříkačku sami, je velmi důležité zachovat tato následující
BEZPEČNOSTNÍ PRAVIDLA!

1. Nikdy se nedotýkejte přímo injekční stříkačky, pro sběr využijte jako ochranu ruky např. gumové rukavice, igelitový pytlík, papírový kapesník, spadlý list a podobně.

2. Při sběru se nedotýkejte jehly

3. Pokud je to možné, vložte stříkačku do plastové lahve či nápojové plechovky (vždy hrotem dolů) a sešlápněte je. Nikdy nevkládejte do plastikové tašky či sáčku.
Následně vhoďte do popelnice se směsným odpadem.

4. Je nezbytné poučit děti, že nesmí objevené použité stříkačky brát do ruky, ale aby to vždy oznámily někomu staršímu nebo dospělému.

jehla_01.jpgjehla_02.jpgjehla_03.jpgjehla_04.jpgjehla_05.jpg