centrum_kvete.jpg

Připravuje se 26. ročník MINITEATRA Jiřího Tibitanzla

V loňském roce uběhlo 25 let od založení festivalu Miniteatro v Havířově. Za tuto dobu na festival zavítalo nespočet dětí. Letošní ročník Miniteatra proběhne v době od 23. do 29. dubna v loutkovém sále Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově. V rámci sedmidenního programu bude představeno sedm pohádek. 

"S vědomím toho, že udržování tradice, kterou se k našemu potěšení Miniteatro stalo, jsme se opět snažili připravit to nejlepší. Miniteatro hraje velkou roli ve výchově dětí," uvádí David Velčovský, ředitel a dramaturg festivalu MINITEATRO Jiřího Tibitanzla.

Plánovaný program je opět velmi pestrý. "Výlet do pohádkové říše začne v neděli 23. dubna prvním zastavením – Strašfuňákovy pohádky. Víte, kdo je Strašfuňák? Je to skřítek, který v noci bdí a přes den spí ve svém kufru. Během snění vidí nejrůznější popletené pohádky a příběhy. Výběr z těch nejlepších bude ke zhlédnutí právě v tomto představení. Pravidelní diváci Miniteatra se se Strašfuňákem v roli moderátora mohli setkat již v minulých letech. Děti i dospělí jej mají rádi, proto s ním také Divadlo Loutkový svět z Ostravy připravilo několik představení. Dvě z nich uvidíte na Miniteatru. Pondělní zastávka je vyhrazena Nezbedným pohádkám: O Červené Karkulce a O nezbedných kůzlátkách v podání dvou skvělých herců Dodo Slávika a Andreji Sousedíkové pražského divadla Androméda. Úterní pohádku O líném Honzovi a chytré princezně zahrají ostřílení loutkoherci Dana a Petr Mládovi z Divadýlka Kuba z Plzně. Ve středu se ze souše dostaneme do vody s pohádkou Vodnické vyprávění, kterou přiveze hudebně-divadelní skupina Rybníkáři z Českých Budějovic. Novinkou na festivalu bude čtvrteční hravá Pohádka pro Peřinu v podání Divadla Bajka z Českého Těšína. Pátek je vyhrazen sólové divadelnici Michaele Borošové z Divadla dětského diváka, ta z Přerova přiveze titul Z pohádky do pohádky s Budulínkem. Závěrem festivalu bude sobotní Strašfuňákovo vystoupení nazvané Strašfuňákova mňamka," sděluje Velčovský a dodává: "Pevně věřím, že se s námi přijdete pobavit, zasmát a poučit i vy. Nejkrásnější svět je přeci ten pohádkový."

Festival Miniteatro má v Havířově dlouholetou tradici. Jeho první ročník se konal v roce 1991 a založil jej ochotnický herec, divadelník a principál havířovského Divadla Kruh Jiří Tibitanzl, jehož divadelní snahy cílily na dětského diváka. V prvopočátku se jednalo o přehlídku her z repertoáru Divadla Kruh. Postupně se festival rozrůstal o další tituly divadel z různých částí republiky. Tento trend uchovává současné vedení festivalu a jeho prvotním cílem je vzdělávat a vychovávat kvalitní původní kulturní tvorbou nejmenší posluchače.

V roce 2006, těsně před vypuknutím 15. ročníku, Jiří Tibitanzl uprostřed pilné práce náhle opustil prkna, která znamenají svět, a vznesl se do divadelního nebe. Na jeho počest od roku 2007 nese festival v názvu jméno tohoto nadšence havířovského dětského divadla.

Město Havířov festival Miniteatro podporuje dotací ve výši 85 tisíc korun.

miniteatro_2017.jpg

 Multimédia 

Radniční listy

Kontakt 

Magistrát Města Havířova

Svornosti 2
Havířov - Město, 73601

tel. 596 803 111
fax. 596 803 350
posta@havirov-city.cz

Datová schránka
Identifikátor datové schránky (ID):
7zhb6tn
Název datové schránky:
Statutární město Havířov

úřední hodiny

po, stř: 8:00-17:00
čt: 8:00-14:00
út, pá: 8:00-12:00 (na objednávku)

 
© 2012 Statutární město Havířov
www.studio-upgrade.cz  |
www.eabm.cz