namesti_vzducholod.jpg

Havířov pokřtil novou knihu

Výtvarnou knihu o výtvarném městě pokřtila primátorka města Jana Feberová v sobotu 9. září během Havířovských slavností spolu s nakladatelem Radimem Poláškem. Publikaci s názvem Výtvarné město Havířov vydalo město v ostravském nakladatelství En face v závěru prázdnin. Autorkou knihy je paní Alena Krtilová, o četné fotografie se postarali pánové Martin Kuchař, Aleš Milerský, Miloš Polášek, Radim Polášek, Petr Sznapka, Josef Talaš a Antonín Válek.

Autorka publikace Alena Krtilová se v uměleckém prostředí pohybovala celý svůj profesní život, vystudovala obor filmová kamera a fotografie na pražské FAMU, pracovala jako novinářka. Tak vznikl sen vytvořit knihu o výtvarné podobě Havířova a jeho jedinečném kulturním zázemí. Na knize pracovala se známým fotografem Milošem Poláškem, jehož bohatý archiv umožnil knihu obohatit portréty dnes už mnohdy nežijících umělců. U dokončení publikace, kterou v nakladatelství En Face vydal havířovský magistrát, však ani jeden z jejích tvůrců nebyl. Alenu Krtilovou ochromila těžká mozková příhoda a Miloš Polášek po krátké nemoci nečekaně zemřel. Knihu však profesionálně dokončil jeho syn Radim Polášek.

Kniha Výtvarné město Havířov bude bezesporu pro mnohé jeho obyvatele velmi objevná. Možná si teprve při listování jejími stránkami uvědomí, kolem kolika jedinečných výtvarných děl denně procházejí, jak zajímavé jsou fasády jejich domů, jak půvabné jsou sochy ve veřejném prostoru a že jejich město je vlastně docela pěkné.

Knihu bude používat město Havířov ke své propagaci, pro zájemce bude kniha ke koupi v Městském informačním centru v kině Centrum.

"Chtěla bych poděkovat autorce paní Aleně Krtilové a všem, kteří s ní šli do toho a podíleli se na vzniku této publikace. Díky nim vznikl naprosto unikátní pohled na město, které si dlouhá léta neslo neprávem nálepku jakési hornické noclehárny. Jsem přesvědčena, že kniha Výtvarné město Havířov přispěje k tomu, aby si nejen návštěvníci, ale i obyvatelé města uvědomili krásu a hodnotu umění a architektury, které je obklopují," děkuje tvůrcům díla primátorka města Jana Feberová.

4 - Zdravice a křest 0162.jpg

 Multimédia 

Radniční listy

Kontakt 

Magistrát Města Havířova

Svornosti 2
Havířov - Město, 73601

tel. 596 803 111
fax. 596 803 350
posta@havirov-city.cz

Datová schránka
Identifikátor datové schránky (ID):
7zhb6tn
Název datové schránky:
Statutární město Havířov

úřední hodiny

po, stř: 8:00-17:00
čt: 8:00-14:00
út, pá: 8:00-12:00 (na objednávku)

 
© 2012 Statutární město Havířov
www.studio-upgrade.cz  |
www.eabm.cz