chlapec_s-rybou2.jpg

Třídit odpad má velký význam

Obyvatelé Havířova vytřídili a předali k využití v minulém roce více než 3 201 tun odpadu. Vyplývá to z každoročního hlášení společnosti EKO-KOM, která ve městě zajišťuje zpětný odběr a využití odpadů z obalů. V Havířově mohou lidé třídit papír, plasty, sklo, obyvatelé mají k dispozici také červené kontejnery na elektroodpad. Vzniku odpadů se předchází rovněž tříděním bio odpadu především ze zahrad rodinných domů.

Správně roztříděný komunální odpad lze posléze opětovně recyklovat a znovu začlenit do výroby. "Třídění odpadu má velký ekologický význam. Do kontejnerů na plast, papír a sklo mohou lidé vytříděné komodity vyhazovat na více než 350 stanovištích ve městě. Do barevných pytlů se jmenované komodity třídí v domácnostech rodinných domů, u nich mají lidé i speciální nádoby na odkládání bio odpadu. Velké kontejnery na bio jsou pak rozmístěny především u zahrádkářských osad a prozatím na 10 stanovištích v městských sídlištích," sdělila Eva Wojnarová z odboru komunálních služeb havířovského magistrátu.

Třídění v havířovských domácnostech a některých základních školách podporují už několik let také speciální barevné tašky. Žluto-modro-zelené sady slouží k pohodlnému vytřídění plastů, papíru a skla přímo v domácnostech nebo ve třídách, odkud se poté pouze vysypou do patřičných kontejnerových nádob. O pořízení nových sad tašek ke třídění bude město znovu ve spolupráci se společností EKO KOM usilovat v příštím roce.

Certifikát k Environmentálnímu vyúčtování za rok 2016 získalo město Havířov v těchto dnech také od společnosti Asekol, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací elektrospotřebičů, jejichž separace výrazně přispívá k úspoře elektřiny, ropy i vody a dalších primárních surovin, což výrazně šetří životní prostředí. Za rok 2016 zajistili Havířovští téměř 75,3 tuny elektrozařízení.

"Po městě je rozmístěno také 25 kontejnerů na textil, které pro charitativní účely obhospodařuje společnost ADRA. Lidé mohou nepotřebný textil odkládat do dalších 15 kontejnerů firmy Textil Eco, pro charitativní účely jej sbírá také Armáda spásy," řekla Wojnarová. "Odpad v České republice podle statistik třídí 72 procent obyvatel. Věřme, že i obyvatelé Havířova pomohou toto číslo v následujících letech zvyšovat," dodala.

 Multimédia 

Radniční listy

Kontakt 

Magistrát Města Havířova

Svornosti 2
Havířov - Město, 73601

tel. 596 803 111
fax. 596 803 350
posta@havirov-city.cz

Datová schránka
Identifikátor datové schránky (ID):
7zhb6tn
Název datové schránky:
Statutární město Havířov

úřední hodiny

po, stř: 8:00-17:00
čt: 8:00-14:00
út, pá: 8:00-12:00 (na objednávku)

 
© 2012 Statutární město Havířov
www.studio-upgrade.cz  |
www.eabm.cz