chlapec_s-rybou2.jpg

Obsazenost bytů města je uspokojivá. Největší zájem je o malometrážní byty

Obsazenost bytového fondu je uspokojivá, aktuální počet volných bytů je přibližně 206, což činí 2,68% z celkového počtu havířovských městských bytů, jež spravuje Městská realitní agentura (MRA).  Nájemné, které je dlouhodobě nízké a činí v průměru 52,50 korun na m²,  si kontroluje ve svých 7 665 bytech jejich vlastník - město Havířov.

"Největší zájem je o bydlení v částech Město a Podlesí, kde můžeme nabídnout  pouze 1,01 až 1,84 % volných bytů. Naopak na Šumbarku je neobsazenost více než pětiprocentní, protože je zde největší počet velkometrážních bytů, o které je menší zájem, a také infrastruktura není tak rozsáhlá," uvedla vedoucí ekonomického odboru MRA Eva Horáková. V současné době na základě mandátních smluv zajišťuje MRA správu a údržbu 7 665 bytů ve městě. Uvolněné byty se průběžně opravují, v posledních třech letech přibližně 450 bytů ročně, letos to bude 500 bytových jednotek. 

"Zvýšili jsme minimální požadavky na standardy konstrukčních prvků a zařizovacích předmětů bytu i kvality požadované práce. Lepší komfort a kvalita bydlení určitě příznivě ovlivňuje poptávku po bydlení v Havířově. Průměrně měsíčně dokončíme opravy v téměř 50 bytech, nyní (k 1. 10. 2017) jsme na čísle 354, do konce tohoto roku se dostaneme k číslu 500.  Generální oprava bytu, která zahrnuje nové rozvody elektřiny, výměnu kuchyňské linky, sanitárního zařízení, obkladů, podlah a omítek, se pohybuje mezi 100 až 240 tisíci Kč v závislosti na velikosti bytu," vysvětlil vedoucí investičně–provozního odboru MRA Marek Klimša. Letošní rozpočet na opravy uvolněných bytů ve výši 53 milionů korun bude do konce roku vyčerpán. "Považujeme toto číslo za uspokojivé, a proto na příští rok počítáme v připravovaném rozpočtu se stejnou položkou. Návrh celkového rozpočtu na rok 2018 budeme předkládat ekonomickému odboru města Havířova, o jeho schválení bude rozhodovat Rada města. Hospodaření MRA je stabilní, hospodářský výsledek se pohybuje od 1 do 1,2 milionu korun za rok," přiblížila vedoucí ekonomického odboru MRA Eva Horáková.   

Ve zcela nově rekonstruovaném dvoupokojovém bytě na Národní třídě v Havířově bydlí Tomáš Izaiáš se svou přítelkyní. "Šlo to poměrně rychle. Od podání mé žádosti u MRA do předání klíčů uplynuly necelé dva měsíce. Využil jsem možnosti se nastěhovat, až z bytu odejdou poslední řemeslníci, kteří v domě měnili okna. Jsem moc spokojený, všechno je nové včetně pěkné kuchyňské linky, obkladů, baterií, sanitárního vybavení.  Na první pohled je vidět, že se správce opravdu stará a záleží mu na tom, aby nový nájemník byl spokojen," popsal Tomáš Izaiáš, který pozitivně hodnotí i vstřícné jednání a přístup MRA. 
Městská realitní agentura, s.r.o. (MRA) je nástupcem bývalého státního podniku Bytový podnik Havířov a jejím zakladatelem je Město Havířov. MRA spravuje a udržuje bytový a nebytový fond města. V současné době na základě mandátních smluv zajišťuje správu a údržbu 7 665 bytů v Havířově a 204 bytů v Orlové. V jednotlivých městských částech  Havířova jsou zřízeny tři pobočky, na něž se mohou nájemci přímo obracet. Péči o bytový fond zajišťují i správci, jejichž úkolem je každodenní starost přibližně až o 300 bytů.  

Předmětem činnosti MRA pro zřizovatele město Havířov je také zajišťování investičních činností od projektové dokumentace a stavebního povolení až po samotné realizace investičních akcí. MRA zaměstnává veškeré potřebné profese, vlastní dostatečný vozový park, středisko údržby s dílnami a sklady. Část oprav a údržby je zajišťována vlastní údržbou a větší  opravy domovního fondu jsou zadávány formou veřejných zakázek externím firmám. Výběrová řízení a uzavřené smlouvy včetně registru dodavatelů a dalších informací jsou zveřejněny na webových stránkách www.mra.cz

 Multimédia 

Radniční listy

Kontakt 

Magistrát Města Havířova

Svornosti 2
Havířov - Město, 73601

tel. 596 803 111
fax. 596 803 350
posta@havirov-city.cz

Datová schránka
Identifikátor datové schránky (ID):
7zhb6tn
Název datové schránky:
Statutární město Havířov

úřední hodiny

po, stř: 8:00-17:00
čt: 8:00-14:00
út, pá: 8:00-12:00 (na objednávku)

 
© 2012 Statutární město Havířov
www.studio-upgrade.cz  |
www.eabm.cz