vanocni_mestecko.jpg

Havířovský javor získal ocenění Strom hrdina

Asi 80 let starý javor platanolistý rostoucí v havířovském zámeckém parku sice nebude letošním stromem roku, získal však čestný titul Strom hrdina. Odbornou porotu zaujal osud stromu, který v nedávné minulosti za nemalého lidského úsilí bojoval o svou existenci.

Javor vlivem extrémních povětrnostních podmínek v roce 2001 - nejprve dlouho trvající sucho a pak dlouhé přívalové deště - praskl svisle na tři díly od prvního patra větví po kmeni směrem dolů. Prasklina se zastavila díky košatému větvení stromu asi 70 cm nad zemí.

"Že je strom velmi poškozený se zjistilo ještě tentýž den a okamžitě byli povoláni odborníci specializované zahradnické firmy, kteří javor nejprve odlehčili, to znamená, že ořezali spodní patra větví. Poté prasklý kmen ošetřili speciálním stromovým balzámem a nakonec větve k sobě svázali lanovým zařízením. Ono zařízení působilo, že větve držely pohromadě a kmen byl ve třech místech svázán tak, aby byl možný postupný srůst způsobených prasklin," sdělila Eva Wojnarová z odboru komunálních služeb magistrátu města.

Právě pro silný příběh jednak lidského úsilí o záchranu poškozeného stromu a jednak příběh samotného stromu, který v boji o existenci obstál s lidskou dopomocí relativně bez újmy, jej město přihlásilo do národní soutěže Strom roku. Mezi dvanáctku finalistů sice vybrán nebyl, porotu ale jeho příběh zaujal.

"Tak jako každým rokem, tak i letos odborná porota kromě dvanácti finalistů ankety Strom roku vybrala stromy, kterým udělila čestný titul Strom hrdina. Symbolické ocenění určené stromům, které přežívají v nepříznivých podmínkách, které ohrožuje pokácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost, tedy letos putuje čtyřem stromům," uvedla Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Javor platanolistý je dnes ve velmi dobré kondici, je to strom bez známek ztráty vitality a viditelného mechanického poškození se zachováním přirozeného habitu. Vázací zařízení je na něm dodnes a pracovníci magistrátu jej pravidelně kontrolují, aby případně nepoškozovalo větve. Dnes by nikdo na první pohled nepoznal, čím tento javor v nedávné minulosti prošel.

javor_1.JPG

javor_2.JPG Multimédia 

Radniční listy

Kontakt 

Magistrát Města Havířova

Svornosti 2
Havířov - Město, 73601

tel. 596 803 111
fax. 596 803 350
posta@havirov-city.cz

Datová schránka
Identifikátor datové schránky (ID):
7zhb6tn
Název datové schránky:
Statutární město Havířov

úřední hodiny

po, stř: 8:00-17:00
čt: 8:00-14:00
út, pá: 8:00-12:00 (na objednávku)

 
© 2012 Statutární město Havířov
www.studio-upgrade.cz  |
www.eabm.cz